Stosujesz pędzle do makijażu? O tym nie wiedziałaś!

Stosujesz pędzle do makijażu? O tym nie wiedziałaś!

Pędzle do makijażu to niezawodny sposób na make-up bez skazy. Profesjonaliści nie używają niczego innego, a dobrej jakości pędzel do pudru to najlepszy przyjaciel kobiety. Warto wybrać je starannie, nie żałując na nie pieniędzy, bo choć bywają one kosztownym wydatkiem, to za cena kryje się dobra jakość pędzla. Jeśli masz już swoje ulubione, perfekcyjne pędzle sprawdź, co jest ważne w ich przechowywaniu, myciu i używaniu. Czy wiesz, ile tak naprawdę potrzeba Ci pędzli do makijażu? Co lubią i jak nie należy się z nimi obchodzić? Prezentujemy całą prawdę o pędzlach.

Czym i jak myć pędzle do makijażu?

Czy spędzasz żmudne godziny, próbując wymyć pędzel z tłustej pomady do brwi, pomadki do ust, podkładu i innych kremowych kosmetyków? Istnieje sposób, który usunie tłuste kosmetyki w trybie natychmiastowym. Wystarczy, że na tłuste od kosmetyków włosie nałożysz…inny tłuszcz. okazuje się, że taka mieszanka działa doskonale – w mig zbiera z włosków ciężkie, lepkie produkty. Wylej odrobinę olejku naturalnego na dłoń, po czym pocieraj to miejsce pędzlem. Rób to tak długo, aż włoski pozostaną zupełnie czyste.

Pędzle do makijażu mineralnego, czyli wszelkiego rodzaju syntetyki możesz umyć w delikatnym płynie dla dzieci. Innym sposobem na pozbycie się kosmetyków kolorowych z włosia jest zanurzenie pędzla na kilkanaście minut w płynie micelarnym – wlej go do kubeczka i wstaw pędzelki włosiem do dołu.

Myjąc pędzelki, pamiętaj też, że nie lubią one zbyt gorącej wody, ponieważ przyczynia się ona do szybszego wypadania włosów.
Gdy spłukujesz pędzel – nigdy nie rób tego z włosiem do góry, ponieważ strumień wody zniszczy włosie. Płucz je pod delikatnym strumieniem letniej wody, z włosiem skierowanym ku dołowi.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Przede wszystkim pamiętaj, by nigdy nie suszyć pędzli góry nogami. Dobrą metodą jest mocowanie ich do suszarki na ubrania np. za pomocą gumek. Jeśli masz ochotę – możesz zaopatrzyć się w specjalny stojak do suszenia pędzli. Najprostszym jednak sposobem jest rozłożenie ich na ręczniku papierowym tak, aby ich włosie wystawało poza krawędź blatu, na którym schną. Wiele osób po ostatnim płukaniu pędzli nakłada na włoski odżywkę do włosów. Pozostaw ją na pędzlu kilka minut, po czym dokładnie spłucz. To układa włosie na swoim miejscu i sprawia, że włoski nie odginają się, a także stają się miękkie i miłe w dotyku.
Po myciu warto ułożyć włosie pędzli, aby nie odstawało na wszystkie strony, i w takim stanie pozostawić je do wyschnięcia. Do niektórych pędzli istnieją też specjalne osłonki, które utrzymują włosie ładnie ułożone. Dobrą metodą “poskromienia” pędzli jest zawinięcie ich starannie w kawałek ręcznika papierowego.

Jak przechowywać pędzle do makijażu?

Suszymy je na leżąco, ale przechowujemy pędzle w pozycji pionowej, z włosiem do góry. Najlepiej, jeśli nie stoją w otwartym pojemniku, ponieważ wówczas zbierają kurz i zanieczyszczenia. Jeśli używasz ich codziennie – z pewnością częściej je myjesz i z czystym sumieniem możesz je pozostawić w ładnej, ozdobnej doniczce, akrylowym pojemniku, koszyczku itd. Możliwości jest nieskończenie wiele, więc możesz posłużyć się fantazją i stworzyć swój, niepowtarzalny stojak na pędzle.
Jeśli jednak makijaż wykonujesz od czasu do czasu i w ciągu tygodnia rzadko sięgasz po pędzle do makijażu – zabezpiecz je przed kurzem: malując się takim pędzlem, możesz tylko pogorszyć stan swojej skóry. Lepiej zamknąć je wtedy w specjalny, wysokim pudełku z pokrywką lub trzymać w kosmetyczce czy etui na pędzle. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnego klosza dekoracyjnego, którym okryjesz cały stojak z pędzlami.
Kolejnym sprytnym schowek dla pędzli jest rozkładane etui z gumkami, za które wkłada się pędzle. Możesz kupić gotowy pokrowiec lub uszyć go własnoręcznie (nie jest trudny do wykonania).

Jak często należy myć pędzle do makijażu?

Wszystko zależy od tego, jak je przechowujesz i jak często sięgasz po nie podczas makijażu. Im częściej są one używane, tym częściej powinny być myte. Większość wymaga umycia po każdym użyciu. Myj pędzle tak często, jak to konieczne – pamiętaj, że jeśli zostawisz włosie pokryte kosmetykiem i mikroskopijnymi resztkami naskórka i sebum – tworzysz doskonałą pożywkę dla bakterii, które później nanosisz na swoją buzię przy kolejnym makijażu.

Ile pędzli do makijażu potrzebujesz na start?

Ponieważ dobre pędzle są drogie, lepiej nie wydawać kroci na cały zestaw, tylko skompletuj swój, podstawowy. W kompletach znajdują się pędzle, które są Ci zupełnie zbędne – lepiej wybrać kilka i droższych, o lepszej jakości. Jeśli dopiero kompletujesz dopiero swój zestaw, pamiętaj, aby znalazł się w nim:

  • duży pędzel do pudru;
  • ukośny spłaszczony pędzel do konturowania (nałożysz nim róż, bronzer i rozświetlacz);
  • mały, płaski, ścięty po skosie pędzel – pomalujesz nim brwi, wykonasz kreskę na powiece, a nawet zarysujesz kontur ust;
  • pędzel do blendowania cieni (nakładaj je palcem i zblenduj pędzelkiem);
  • płaski pędzel do podkładu (opcjonalnie, i tylko wtedy, gdy nie lubisz nakładać podkładu dłońmi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *