Jak dbać o cerę dojrzałą? 5 zasad pielęgnacji

Jak dbać o cerę dojrzałą? 5 zasad pielęgnacji

Cera dojrzała nie jest typem cery, tak jak wrażliwa, normalna czy trądzikową. Definiuje się ją jako stan cery, który pojawia się z wiekiem u każdego. Pierwsze zmarszczki pojawiają się około 25. roku życia. najczęściej w okolicy oczu. Są to tzw.  zmarszczki mimiczne, wynikające z ruchów i mimiki naszej twarzy, są nieuniknione. Z biegiem czasu, skóra zaczyna produkować coraz mniej kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jej jędrność, gęstość i elastyczność. Starzenie się skóry to złożony proces, za który odpowiadają w dużej mierze geny. O skórze dojrzałej możemy mówić po 45. roku życia, jednak wiek nie zawsze determinuje ten proces. Skóra alergiczna czy sucha będzie starzała się nieco szybciej, ponieważ jej warstwa, chroniąca ją przed czynnikami zewnętrznymi jest słaba. Na starzenie się skóry duży wpływ ma początek menopauzy oraz zmiany hormonalne mu towarzyszące np. spadek estrogenów. Promieniowanie UV to kolejny istotny czynnik przyspieszający degradację kolagenu i utratę młodości skóry.

Jak dbać o skórę dojrzałą? Oto 5 podstawowych etapów jej pielęgnacji:

1. Oczyszczenie

Oczyszczenie skóry twarzy to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju ceru, bez względu na typ i wiek. Dokładne, ale delikatne mycie (rano i wieczorem) pomaga składnikom aktywnym, zawartym w kosmetykach, wnikać do głębszych warstw skóry. Ponadto, to obowiązkowy punkt dla tych, które na co dzień noszą makijaż. Do codziennego oczyszczania cery dojrzałej najlepiej wybrać produkty bez mocnych detergentów, za to zawierające składniki o działaniu nawilżającym np. kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne czy ceramidy. Dwuetapowe oczyszczanie dwoma produktami, kosmetykiem na bazie oleju i wody, jest dobrym sposobem na pozbycie się resztek makijażu. Pierwszy etap oczyszczania kosmetykiem na bazie oleju np. olejkiem do demakijażu, zapewni dodatkowy masaż skórze.

2. Tonizacja

Skóra twarzy po myciu potrzebuje przywrócenia jej naturalnego, lekko kwaśnego pH. Z pomocą zjawia się tonik. Równie dobrze można wymienić go na mgiełkę nawilżającą lub hydrolat roślinny np. z róży damasceńskiej. Tego typu produkt możemy używać nie tylko po oczyszczaniu skóry twarzy, ale nawet kilkukrotnie w ciągu całego dnia również na makijaż, gdy poczujesz, że skóra potrzebuje nawilżenia lub odświeżenia.

3. Krem na dzień i na noc

Skóra dojrzała potrzebuje odżywienia i nawodnienia. Kremy na dzień mają z reguły lżejszą konsystencję i właściwości chroniące skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami (np. zmiany temperatury, kurz, smog). Warto wybierać te, które w swoich składach mają cenne dla skóry dojrzałej składniki takie jak kwas hialuronowy, witaminę A i C, ceramidy, kolagen. Krem na noc powinien mieć gęstszą i bogatszą formułę, która zapewnia regenerację skóry przez noc. Wieczorem postaw na kosmetyki z odmładzającymi witaminami np. A i E. Specjalnej troski wymaga również cienka skóra wokół oczu, która łatwo ulega przesuszeniu. Sięgnij po lekki krem przeznaczony do jej pielęgnacji.

4. Ochrona przeciwsłoneczna

Słońce jest jednym z głównych czynników przedwczesnego starzenia się skóry. Dodatkowo wpływa na pojawianie się nieestetycznych przebarwień i niebezpiecznych zmian skórnych oraz jej suchość. Aby temu przeciwdziałać i chronić naszą skórę, nie możemy zapominać o kremie z filtrem przeciwsłonecznym z wysokim faktorem SPF, co najmniej 25. Filtr UV należy stosować nie tylko latem, ale przez cały rok, gdyż słońce negatywnie oddziaływuje na skórę każdego dnia. Niezależnie od wieku przed wyjściem z domu zawsze nakładaj krem z SPF.

5. Peeling

Regularne złuszczanie w różnej formie można bezpiecznie wykonywać w domowych warunkach. Peeling, mechaniczny czy enzymatyczny, skutecznie usuwa martwy naskórek, który potęguje widoczność zmarszczek. Stosowany raz na dwa tygodnie poprawia mikrokrążenie skóry, delikatnie ja wygładza i przygotowuje na przyjęcie cennych składników zawartych w kosmetykach.