Rozdwojone końcówki. Jakie są tego przyczyny?

Rozdwojone końcówki. Jakie są tego przyczyny?

Prawdopodobnie każda z nas doświadczyła tego, czym są rozdwojone końcówki. To szczególnie duży problem, gdy zapuszczamy włosy i każdy dodatkowy milimetr jest na wagę złota. Jakie są przyczyny tego, że włosy niszczą się i rozdwajają?

Zanim przejdziemy do przyczyn, kilka słów na temat budowy włosów, bo o tym wiemy najmniej, a jest to niezwykle istotne dla zrozumienia całego tego procesu – nie tylko tego, jak niszczą się włosy, ale też jak je prawidłowo regenerować.

Anatomia rozdwojonego włosa

Przeciętny włos zbudowany jest z trzech warstw. Zewnętrzną stanowią keratynowe łuski ułożone na powierzchni włosa niczym dachówki, które chronią jego wnętrze. To właśnie zniszczenie tej warstwy skutkuje rozdwajaniem się, czyli tak naprawdę rozwarstwianiem się włosów.

Warto więc pamiętać, że najlepszy sposób na zapobieganie rozdwajaniu się włosów, to ich ochrona! Przed czym powinniśmy je chronić? Przyczyn rozdwajania się włosów jest niestety wiele. Oto najważniejsze.

PRZYCZYNY ROZDWAJANIA SIĘ WŁOSÓW

1. Uszkodzenia mechaniczne

Pocieranie, targanie, ciągnięcie – każde nasze działanie może przyczyniać się do uszkodzeń mechanicznych na powierzchni włosów. Częstym błędem początkujących jest np. tarcie włosów ręcznikiem. W ten sposób ich nie wysuszymy, a możemy jedynie je uszkodzić. Podobnie jak wtedy, gdy szarpiemy je podczas rozczesywania albo ciągniemy, upinając np. w ciasne koki.

2. Czesanie mokrych włosów

O czesaniu warto powiedzieć coś więcej, bo problem jest nie tylko w siłowym rozczesywaniu włosów, które się potargały i poplątały. Mało kto wie, że równie szkodliwe jest czesanie mokrych włosów, ponieważ są one wtedy znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i kruche. Jeśli mamy w planach rozczesywanie, to tylko po wysuszeniu włosów i użyciu jakiegoś kosmetyku, który wygładzi pasma i ułatwi zadanie np. olejku, sprayu wygładzające, odżywki.

3. Termouszkodzenia, czyli stylizacja na ciepło

Kolejny czynnik, który ma wpływ na stan włosów, to temperatura. Zbyt wysoka jest naprawdę szkodliwa dla włosów, bo uszkadza ich strukturę i przesusza pasma, przez co stają się bardziej kruche, łamliwe i skłonne do rozdwajania. Szkodliwe może być nie tylko stylizowanie włosów na ciepło bez odpowiedniej ochrony (olejem lub kosmetykiem termoochronnym), ale też suszenie włosów za ciepłym strumieniem powietrze, zbliżając suszarkę za bardzo do włosów.

4. Spanie w rozpuszczonych włosach

Przy okazji uszkodzeń mechanicznych, wynikających z pocierania włosów, warto wyszczególnić jedną z częstszych przyczyn ich rozdwajania się – spanie w rozpuszczonych (a często także mokrych!) włosach. To błąd, który dość często kończy się rozdwojonymi końcówkami, ponieważ włosy ocierają się o pościel i niszczą, gdy my śpimy. Dlatego do spania zaleca się spinanie włosów w luźny kok lub warkocz, który zabezpieczy delikatne końcówki, przy okazji dając nad ranem efektem naturalnego, pięknego skrętu włosów.

5. Rozjaśnianie i farbowanie

Niestety na kondycję włosów mają wpływ także zabiegi, które wykonujemy i które w teorii mają poprawiać wygląd włosów. Wygląd może i poprawiają, ale przy okazji sieją spustoszenie w delikatnej strukturze pasm. Mowa o rozjaśnianiu i farbowaniu, czyli zabiegach, w których łuski włosów zostają celowo rozchylone, aby wypłukać barwnik z włosów lub zafarbować je na nowy kolor. Stosowane w tym celu farby chemiczne bardzo często przesuszają włosy i niszczą ich zewnętrzne warstwy, działając na włosy tak samo jak słońce.

6. Brak ochrony przed UV

A jeśli już przy słońcu jesteśmy, nie sposób nie powiedzieć o promieniowaniu UV, czyli kolejnym wrogu pięknych włosów. Jeśli nie zapewnimy włosom odpowiedniej ochrony UV – czy to za pomocą naturalnych olejków, mgiełek, czy też sprayów chroniących przed słońcem – będą coraz słabsze. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy słońca jest najwięcej, mogą się rozdwajać i kruszyć.

7. Za mocny szampon do włosów

Czy wiesz, że możesz zniszczyć swoje włosy również podczas mycia? Nie chodzi tu nawet o uszkodzenia mechaniczne w wyniku mocnego tarcia i tarmoszenia włosów. Ważny jest też wybór odpowiedniego szamponu, bo te, które zawierają wysoko w składzie mocne detergenty (SLS, SLES, SCS, SMS, ALS, ALES), ściągają z włosów naturalną warstwę ochronną i uwrażliwiają pasma. Efektem są nie tylko suche, ale też kruche, łamliwe i rozdwajające się włosy. Dlatego ważne jest, żeby myśleć o zdrowiu włosów już na etapie ich mycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *