Po co nam brwi i rzęsy? Estetyczne i ochronne funkcje niepozornych włosków

Po co nam brwi i rzęsy? Estetyczne i ochronne funkcje niepozornych włosków

Rzęsy to krótkie włoski, które porastają górną i dolną powiekę. Szacuje się, że ich długość waha się w granicach od 6 do 12 milimetrów z zastrzeżeniem, że górne partie rzęs są dłuższe i jest ich więcej. Brwi to także krótkie włoski umiejscowione w okolicy oczu, z tym że one rosną nad oczodołami. Po co ludziom rzęsy i brwi? Jakie pełnią funkcje?

Po co ludziom rzęsy?

Marzeniem kobiet są długie, gęste i podkręcone rzęsy, które pierwotnie miały pełnić funkcję ochronną. Rzęsy mianowicie:

  • Zmniejszają przepływ powietrza
    Wszystkie ssaki mają wilgotne oczy, ponieważ zawierają film łzowy, który je chroni, dostarcza im składników odżywczych i załamuje światło, aby umożliwić im wyraźne widzenie. Niestety, przepływ powietrza może powodować nadprodukcję wilgoci w oczach, która naraża je na działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz lub piasek. Rzęsy są tarczą – niestety, niezbyt szczelną, która zmniejsza przepływ powietrza do gałki ocznej. Ich rola jest kluczowa – wyniki badań wskazują na to, że rzęsy ssaków zawsze stanowią jedną trzecią długości ich oka.
  • Utrzymują wilgoć
    Rzęsy utrzymują prawidłową wilgotność oczu, ponieważ zmniejszają ilość przepływającego przez nie powietrza. Ponadto zapobiegają przedostawaniu się do oczu potu i deszczu. To możliwe dzięki ich kształtowi.
  • Filtrują światło słoneczne
    Nadmierna ilość światła słonecznego może być niebezpieczna dla oczu. Wprawdzie rzęsy nie odfiltrowują całego szkodliwego promieniowania, ale wspomagają ochronę oczu przed bardzo jasnym światłem słonecznym.
  • Sygnalizują niebezpieczeństwo
    Działanie rzęs można porównać do roli, jaką odgrywają wąsy u kota: sygnalizują mózgowi, że za chwilę może nadejść niebezpieczeństwo. Potwierdza to odruch zamknięcia powiek, który wykonujemy bezwarunkowo, ilekroć coś wchodzi w bliski kontakt z rzęsami.

Rzęsy pełnią funkcję nie tylko ochronną, lecz także… magiczną? Niektórzy ludzie wierzą, że kiedy rzęsa wypadnie i zostanie na policzku, trzeba pomyśleć życzenie. Niezależnie od tego, czy się spełni, warto to zrobić – ostatecznie nie mamy nic do stracenia i dużo do zyskania. Zachęta dla niedowiarków: skoro ochronę tak ważnego organu, jakim jest narząd wzroku, powierzono krótkim i cienkim włoskom, rzęsy muszą mieć jakąś moc.

Po co ludziom brwi?

Brwi pełnią taką samą funkcję jak rzęsy: ochraniają oczy, z tym że brwi zabezpieczają je przede wszystkim przed wodą. Ich kształt sprawia, że gromadząca się na czole woda spływa na skronie i policzki, a tym samym omija gałki oczne. Czy brwi pełnią jeszcze inne funkcje?

Brwi odgrywają istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej, odzwierciedlają bowiem uczucia nadawcy komunikatu – przybierają wtedy kształt, który niewerbalnie je wyraża. Niekiedy brwi potwierdzają nasz komunikat, innym razem mu zaprzeczają, ale cokolwiek robią, robią to szczerze. To nie jest dobra wiadomość dla ludzi, którzy nieudolnie kłamią lub często mówią coś nieprawdziwego, żeby kogoś nie urazić.

Rzęsy i brwi oraz ich wpływ na atrakcyjność

Dawno temu kobiety odkryły, że rzęsy i brwi podnoszą ich atrakcyjność. Kiedy kogoś poznajemy, nasza uwaga kieruje się właśnie na jego oczy. Okazuje się, że najbardziej przyciągającym elementem okolic oka wcale nie jest tęczówka. Są nim właśnie rzęsy i brwi.

Gęste, długie i podkręcone rzęsy są ładne – nie da się ukryć. Z tego powodu kobiety robią wszystko, żeby je wydłużyć, pogrubić i podkręcić. W tym celu sięgają po zalotkę do rzęs lub wspomagają się sztucznymi rzęsami albo profesjonalnymi zabiegami na rzęsy. Gdyby się nad tym głębiej zastanowić, to dość zabawne: kobiety wykonują szereg czynności, aby poprawić wygląd swoich rzęs i brwi, które przecież zostały stworzone po to, żeby zapewniać nam większe bezpieczeństwo. Czy przez to, że będą ładne, lepiej ochronią nasze oczy? Oczywiście w dzisiejszych czasach to pytanie nie ma sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *