Nasze stopy zasługują na to, żeby zadbać o nie po królewsku – zwłaszcza latem, gdy nie chronią ich zakryte buty, a spacery stają się codziennością. Sprawdź te pomysły na kosmetyki do stóp, które zrobisz i wykorzystasz w domowym SPA.
Wielu osobom przygotowywanie domowych kosmetyków wydaje się trudne. Wolimy sięgnąć po gotowy krem do stóp albo skarpetki złuszczające, niż przygotować dla naszych strudzonych stóp prawdziwe SPA. W tym wpisie udowadniamy, że pielęgnacja stóp w domu nie musi być czaso– i pracochłonna, a domowe kosmetyki wcale nie są trudne w przygotowaniu.
Domowe kosmetyki do stóp
Zmiękczają skórę, wygładzają i nadają jej miękkość, przynoszą ukojenie po ciężkim dniu – kosmetyki do stóp przygotowane w domu są równie skutecznie, co ich odpowiedniki kupione w drogerii. Można i warto stosować je w codziennej pielęgnacji stóp, zwłaszcza że mają 100% naturalny skład i są w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne, a zrobiony w domu krem, maska lub peeling do stóp DIY kosztuje finalnie mniej niż zakup „gotowca”. I choć to właśnie niska cena jest najczęstszym powodem, dla którego sięgamy po własnoręcznie zrobione kosmetyki do stóp, warto docenić też coś innego. Naturalnie piękny zapach, brak sztucznych aromatów i barwników, a także formuła, nad którą mamy pieczę od początku tworzenia kosmetyku – również z tego powodu warto stosować domowe kosmetyki do pielęgnacji stóp. Żeby jednak nie sięgać po półprodukty na chybił-trafił i nie robić mieszanek bez pomysłu, czas poznać przepisy na najlepsze kosmetyki do stóp. Z konkretną recepturą pójdzie łatwiej, a działanie będzie z pewnością lepsze.
Kremy do stóp DIY – przepisy
► Odżywczy krem do stóp
Przygotuj masło shea (solidną porcję równą 6 łyżkom). Wymieszaj je z odżywczą oliwą z oliwek (5 łyżek) oraz olejem kokosowym (5 łyżek). Aby łatwiej połączyć składniki, możesz je wcześniej delikatnie podgrzać na parze lub w mikrofalówce. Jeśli chcesz, żeby domowy krem do stóp ładnie pachniał, dodaj kilka kropli wybranego olejku zapachowego. Zmiksuj całość na gładką masę i schłódź w lodówce. Stosuj na stopy każdego dnia przed snem.
► Nawilżający krem do stóp
Aby zapewnić stopom nawilżenie, możesz połączyć ze sobą cztery składniki. Jako bazy użyj masła shea (ponownie około 6 łyżek). Połącz je z olejem kokosowym (3 łyżki) i maścią na bazie witaminy A (łyżka). Dla wzmocnienie efektu nawilżania zastosuj łyżeczkę kwasu hialuronowego. Zmiksuj i nakładać na stopy na noc, chroniąc je bawełnianymi skarpetami. Przechowuj swój domowy krem do stóp w lodówce, aby dłużej zachował świeżość i chłodził skórę przy każdym użyciu.
Maska do stóp DIY – przepisy
► Regenerująco-nawilżająca maska do stóp
Weź 100 g twarogu, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 2 świeże banany rozgniecione widelcem i 2 łyżki naturalnego miodu. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą dokładnie, miksując je na gładką masę. Jeśli masz problem z ciemniejszymi miejscami na skórze stóp, możesz dodać do maski 2 łyżki soku wyciśniętego ze świeżej cytryny – pomoże rozjaśnić skórę i wyrównać jej koloryt. Tak przygotowaną maską obłóż stopy i zabezpiecz całość folią oraz skarpetami. Odczekaj 15-20 minut i zmyj maskę, a na stopy nałóż krem. Tę pielęgnację regenerująco-nawilżającą maską powtarzaj co najmniej raz w tygodniu.
► Maska do stóp na pękające pięty
Ugotuj 2 duże ziemniaki razem ze skórką. Rozgnieć je, ostudź i wymieszaj z mlekiem (wystarczą 2 łyżki) oraz żółtkiem i rozgotowanym siemieniem lnianym (2 łyżkami). Tak przygotowaną miksturę nałóż na stopy na co najmniej 20 do 30 minut. Po tym czasie zmyj maskę i nałóż na stopy wazelinę, która zapobiegnie utracie nawilżenia i składników odżywczych. Ważnym zadaniem wazeliny jest też nadanie skórze miękkości i wygładzenie jej, co jest istotne przy pielęgnacji suchych i spękanych pięt. Tę maskę można wzbogacić też o kilka kropli witaminy E.
Peeling do stóp DIY – przepisy
► Peeling do stóp z soli morskiej
Gdy masz mocno zrogowaciały naskórek, zrób gruboziarnisty peeling z soli morskiej. Przygotuj pół szklanki kryształków soli, dodaj śmietanę (około 2 łyżki) i dowolny olejek eteryczny dla zapachu. Śmietana złagodzi podrażnienia, ale jej zamiennikiem może być oliwa z oliwek w takiej samej porcji. Po umyciu stóp wetrzyj w nie domowy peeling i masuj przez kilka minut. Skupiaj się na miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo sucha, twarda i zgrubiała. Po peelingu możesz użyć jednego z domowych kremów do stóp.
► Cynamonowy peeling do stóp
Alternatywą jest też peeling cukrowy. Wymieszaj niewielką ilość brązowego cukru (2 łyżki) z łyżką naturalnego miodu i łyżeczką cynamonu, który rozgrzeje skórę i pobudzi ją do regeneracji. Taka mieszanka peelingująca na bazie cynamonu – oprócz skutecznego wygładzania – ma też działanie antybakteryjne. Jeśli chcesz, żeby peeling odświeżył też skórę i odżywił ją, dodaj do mieszanki łyżkę oliwy, kilka listków mięty i szczyptę skórki startej ze świeżej cytryny. Nałóż na stopy i masuj przez kilka minut, a następnie spłucz i zabezpiecz skórę stóp kremem.
* Każdy z przepisów na domowy kosmetyk do stóp możesz dowolnie modyfikować, dodając składniki, które wzbogacą formułę i zapewnią jej dodatkowe właściwości pielęgnacyjne dopasowane do naszych potrzeb.
Dodaj komentarz