Zapewne wiele z was olejki eteryczne stosowało tylko do pielęgnacji skóry lub włosów. Okazuje się jednak, że te aromaterapeutyczne substancje przydadzą się również do odkażania domu i sprzątania. Sprawdź, jakich olejków użyć, by cieszyć się pięknym zapachem i czystym otoczeniem.
Jakie właściwości mają olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane ekstrakty z roślin. Pozyskuje się je podczas destylacji parą wodną. Większość z nich ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, grzybo- i pleśniobójcze, łagodzące. Oczywiście należy stosować je tylko do sprzątania powierzchni i sprzętów domowych. Odkażanie domów jest nowym pomysłem; nie oznacza to jednak, że olejków eterycznych nie stosowano wcześniej do celów leczniczych. W niektórych społecznościach nadal popularne jest okadzanie chorego.
Które olejki eteryczne mają działanie odkażające?
Należą do nich między innymi: olejek cytrynowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek pomarańczowy, olejek tymiankowy, olejek rozmarynowy, olejek goździkowy, olejek lawendowy, olejek cynamonowy, olejek pieprzowy i olejek jałowcowy. Wszystkie mają właściwości przeciwbakteryjne. Mogą przydać się do sprzątania łazienki lub kuchni. Co decyduje o skuteczności tych olejków? Są to związki organiczne: fenole, terpeny i adlehydy. To dzięki nim te zapachowe substancje są w stanie usunąć bakterie rozmnażające się w naszym domu.
Jak odkażać za pomocą olejków eterycznych?
Jest wiele sposobów na odkażanie domu za pomocą olejków eterycznych. Do najpopularniejszych zalicza się: dyfuzję, pasty i własnoręczne mieszanki. Pamiętaj, że olejkami nie wolno oczyszczać komputerów, telewizorów, smartfonów, a także mebli.
Dyfuzory ustawiaj tam, gdzie przebywają chorzy (sypialnia) lub gromadzi się dużo osób (przedpokój). Do dyfuzji na zimno zastosuj olejki cytrynowe i wszystkie te, które mają właściwości przeciwzapalne. W dyfuzji na ciepło zastosuj olejki: cynamonowy, tymiankowy, oregano, z drzewa herbacianego.
Do odkażania świetnie sprawdzą się również pasty i mieszanki własnoręcznej roboty. Dzięki nim wyczyścisz klamki, płaskie powierzchnie, zlewy, płytki i miejsca wokół toalety. Wszelkie bakterie najlepiej usunie olejek cytrynowy.
Dodaj komentarz