To niby banalna rzecz, ale…
…czy na pewno dobrze oczyszczamy twarz w ferworze codziennych zajęć i spraw? Większość kobiet po prostu przemywa twarz płynem micelarnym, aby pozbyć się makijażu, wklepuje krem i…na tym najczęściej kończy się pielęgnacja. Jak powinno wyglądać oczyszczanie twarzy? Dlaczego jest ono ważne? Sprawdź, jak zapewnić cerze prawidłową pielęgnację.
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne?
Czysta skóra to klucz do jej zdrowia i ładnego wyglądu. Codziennie jest ona narażona na zanieczyszczenia z powietrza, kurz i brud, a także nadmiar sebum, które gromadzi się na jej powierzchni Wszystko to zapycha pory skórne i nie pozwala prawidłowo jej funkcjonować . Bakterie i zarazki przenosimy za pomocą rąk – w ciągu dnia bardzo często (nawet nieświadomie) dotykamy twarzy. Suche powietrze, klimatyzacja kurz i spaliny samochodowe również bardzo szkodzą skórze.
Aby utrzymać ją w dobrej kondycji i po prostu „dać jej pracować”. Aby zachodzące na jej powierzchni i we wnętrzu procesy były poprawne – należy ją wspomóc i odpowiednio oczyścić. W przeciwnym razie bedzie szara, zmęczona, z niedoskonałościami, zaskórnikami i zatkanymi porami skóry. Przy tak złej jej kondycji pojawienie się pierwszych zmarszczek może być kwestią czasu.
Oczyszczanie twarzy krok po kroku
1. Demakijaż
Płyn micelarny usunie go najlepiej. To innowacyjny produkt, który nie tylko zbiera nadmiar kosmetyków, ale wyłapuje zanieczyszczenia i toksyny nagromadzone w ciągu dnia, a jednocześnie – dostarcza skórze odżywczych składników.
Płyn powinien być dobrany do rodzaju skóry – inny płyn micelarny nadaje się do skóry młodej, tłustej lub trądzikowej, inny do dojrzałe lub naczynkowej. Idealnie, jeśli będzie on zawierał przede wszystkim naturalne składniki, które odżywia i nie podrażnią skóry.
Używa się go podobnie jak toniku do twarzy: nasącz wacik płynem i dokładnie przetrzyj nim skórę. Czynność powtarzaj dopóty, dopóki kolejne zużywane do demakijażu waciki nie staną się całkiem czyste – to oznacza, że całkowicie pozbyłaś się kosmetyków kolorowych z twarzy. Pamiętaj aby podczas demakijażu nie pocierać zbyt intensywnie skóry, zwłaszcza tej delikatnej, wokół oczu.
2. Oczyszczanie (mycie) twarzy
Pozbawiona makijażu skóra jest gotowa do dalszych zabiegów oczyszczających. Warto umyć ją odpowiednią pianką lub żelem do mycia twarzy. Najważniejsze, by taki kosmetyk nie zawierał mydła (ma ono odczyn zasadowy, który nie współgra z pH naszej skóry). Jeśli masz suchą skórę – zamiast żelu lub pianki do mycia twarzy użyj mleczka – będzie lepiej koiło i nawilżało, a równowaga lipidowa skóry pozostanie nienaruszona.
3. Peeling (dwa razy w tyg)
Peeling skóry to czynność, której nie należy robić codziennie, niemniej jednak jest bardzo istotny w procesie oczyszczania skóry. To dzięki niemu jest ona pobudzona do pracy, staje się bardziej sprężysta i działa bez zarzutu, ponieważ peeling nie tylko oczyszcza, ale również poprawia mikro-krążenie podskórne i pobudza komórki do pracy. Dzięki regularnie wykonywanym peelingom jej zdolność oczyszczania zwiększa się kilkukrotnie. Peeling doskonale wygładza cerę i pomaga usunąć zbędny, stary, zrogowaciały naskórek. Dzięki niemu absorpcja wszelkich kremów do twarzy znacznie się zwiększa.
Osoby ze skórą mieszaną i tłustą mogą robić peeling dwa razy w tygodniu, zaś te z suchą, wrażliwą i naczynkową – raz. Dla „wrażliwców” najlepszy będzie peeling enzymatyczny ponieważ nie wymaga tarcia skóry i nie podrażni jej.
4. Maseczka na twarz (dwa razy w tyg)
Po peelingu skóra jest najlepiej oczyszczona i ma zwiększoną chłonność, dlatego dobrze jet wówczas nałożyć na nią maseczkę – jej działanie będzie intensywniejsze, a skóra ajwiecej wówczas zyska. Maskę dobierz do rodzaju i potrzeb skóry. Najlepszymi są te z naturalnych glinek, które można dodatkowo rozrobić z hydrolatem, wodą różaną, żelem aloesowym lub naturalnymi olejami.
5. Tonizowanie
Wiele osób rezygnuje z toniku do twarzy, uważając go za przeżytek i zbędny w pielęgnacji twarzy relikt, który przegrywa w walce z innowacyjnym i wszechstronnym płynem micelarnym. Tymczasem nic nie zadba tak o odpowiednie pH skóry, jak dobrze dobrany tonik. Oprócz równowagi skóry może on ja jeszcze zmatowić lub delikatnie rozświetlić (jeśli jest sucha), oraz odświeżyć i domknąć rozszerzone pory. Wysokiej klasy toniki zawierają ponadto szereg witamin i substancji niezbędnych skórze.
6. Krem odpowiedni dla typu cery
Na tak oczyszczona skórę możesz już nakładać krem do twarzy. Dzięki temu masz pewność, ze wszystkie niezbędne cerze składniki odpowiednio się wchłoną, a kosmetyk zadziała lepiej i nie zmiesza się z toksynami oraz sebum.
Krem powinien być jak najbardziej naturalny, obfitujący w aktywne składniki pielęgnujące dobrane do typu cery. Na noc możesz go zastąpić naturalnym olejkiem – zadziała on niczym skoncentrowane serum do twarzy.
Dodaj komentarz