Moda na naturalną pielęgnacją trwa, podobnie jak kłótnia o olejki. Czy można stosować je w pielęgnacji cery? Zwolennicy mówią, że jak najbardziej. Przeciwnicy, że oleje zapychają skórę. Tak naprawdę sekret działania olejków tkwi w odpowiednim dopasowaniu ich do rodzaju cery.
Właściwości naturalnych olejków znane są już od wieków. Dawniej nie było wiadomo, czemu konkretnie zawdzięczamy łagodzące lub minimalizujące trądzik działanie niektórych olejków. Dziś wiemy, jakie substancje zawierają, dlatego możemy powiedzieć więcej o ich właściwościach. Ale nie tylko! To właśnie skład olejów determinuje, jakiej cerze mogą pasować.
Nie zastanawiaj się, jaki olejek do twarzy wybrać – odpowiedź znajdziesz poniżej. Pamiętaj tylko o najważniejszej zasadzie: wybieraj tylko naturalne oleje, bez dodatków, bez konserwantów, w butelkach z ciemnego szkła. Wszystkie gotowe mieszanki olejków do twarzy zazwyczaj mają w składzie substancje, na które skóra może reagować uczuleniem.
Jak działają olejki do twarzy?
Dobrze dobrany olej to naturalny kosmetyk idealny dla naszej skóry. Nie ma znaczenia wiek albo typ cery, bo pośród setki olejków wytłaczanych z różnych roślin każdy znajdzie coś dla siebie. To źródło najlepszych składników odżywczych – witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy. Regularne olejowanie skóry przynosi wiele korzyści, ponieważ olejki:
- wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową, czyli zapobiegają utracie nawilżenia,
- ochraniają przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi np. słońcem, toksynami,
- przywracają skórze blask, jedwabistą miękkość, gładkość i jędrność,
- działają antyseptycznie i zmniejszają stany zapalne, co pomaga np. leczyć trądzik,
- opóźniają procesy starzenia się i pojawienie się zmarszczek.
Dzięki temu, że olejki dbają o nawilżenie i odżywiają skórę, rozwiązują wiele problemów – minimalizują suchość i swędzenie, likwidują suche skórki, zmniejszają przebarwienia, przygotowują skórę na makijaż itp.
Pielęgnacja cery olejami – zasady
Zanim sięgniemy po olejek do twarzy, sprawdźmy, czy ten sposób pielęgnacji nam odpowiada. Jest kilka zasad, których należy się trzymać, aby osiągnąć zamierzone efekty. Olejki działają najlepiej tylko, kiedy są stosowane w określony sposób.
- Olejki do twarzy stosuj na noc, aby mogły wchłonąć się głębiej w trakcie snu.
- Aby przyspieszyć wchłanianie się olejków, wklepuj je opuszkami w skórę.
- Wystarczy kilka kropel olejku, aby odżywić, wygładzić i zregenerować cerę.
- Nie stosuj olejków o właściwości fotouczulających za dnia.
- Olejki na twarz możesz stosować solo lub jako dodatek np. do kremu.
Jaki olejek do twarzy wybrać?
W przypadku olejowania skóry zupełnie tak, jak przy włosach, liczy się odpowiednie dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Tym razem kierujemy się nie porowatością, a typem skóry. Tym, czy i jak bardzo się przetłuszcza oraz czy ma jakieś problemy. Jeśli zastanawiasz się, jaki olejek do twarzy wybrać, najpierw określ typ swojej cery. A potem zerknij na poniższą ściągę.
Olejek do cery suchej
Większość oznak przesuszania skóry można zminimalizować, stosując odpowiedni olejek do twarzy. Idealnie w potrzeby cery suche wpasowują się takie oleje jak kokosowy (o maślanej konsystencji), z passiflory (zdecydowanie najlżejszy), arganowy, jojoba, słonecznikowy (kosmetyczny, a nie do zastosowania kuchennego) lub oliwa z oliwek.
Olejek do cery dojrzałej
Potrzebom cery dojrzałej, z pierwszymi zmarszczkami, tracącej jędrność i elastyczność zdecydowanie najlepiej odpowiadają olejki o dużej zawartości witaminy E. Jest ona naturalnym przeciwutleniaczem i nadaje właściwości anti-age. Jakie olejki do twarzy warto zastosować, gdy mamy problem z przedwczesnymi oznakami starzenia? Olej z nasion dzikiej róży lub arganowy.
Olejek do cery tłustej/trądzikowej
Z początku brzmi to nieprawdopodobnie, ale z natury tłuste olejki roślinne, mogą zminimalizować przetłuszczanie się skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają wydzielanie sebum. Trzeba tylko pamiętać, aby olejek do twarzy z takimi problemami, jak trądzik lub łojotok miał bardzo lekką konsystencję. Nie będzie wtedy zapychał porów. Polecana są oleje: kameliowy, jojoba lub z drzewa herbacianego.
Olejek do cery wrażliwej
Charakterystyczne dla cery wrażliwej jest to, że może reagować podrażnieniem na wiele substancji. Dobór olejków w takim przypadku powinien być naprawdę przemyślany. Muszą być nie tylko lekkie i nieobciążające, ale mieć też delikatne działanie i łagodzić podrażnienia. Odpowiednie olejki do twarzy w tym przypadku to np. olej wiesiołkowy, olej z pierwiosnka lub olej ylang-ylang.
Czy sam olej do twarzy wystarczy?
Niekoniecznie. Substancje zawarte w olejkach to nie jedyne, których potrzebuje nasza skóra. Oprócz emolientów, czyli składników zapobiegających utracie wody, potrzebują też humektantów, czyli składników dostarczających tę wodę do każdej komórki. Odpowiednio skrojona pielęgnacja to stosowanie olejów w towarzystwie innych kosmetyków: kremów, serum, maseczek.
Dodaj komentarz