Dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym nafta kosmetyczna poprawia kondycję włosów suchych, łamliwych i zniszczonych. Ponadto ułatwia rozczesywanie, zapobiega elektryzowaniu i wspomaga leczenie łupieżu. Jakie właściwości ma nafta kosmetyczna i dla kogo jest przeznaczona? Jak ją stosować i jakie są tego efekty? Gdzie ją kupić i ile kosztuje? Czy maseczka na włosy z nafty kosmetycznej jest skuteczna? Przedstawiamy przepis.
Nafta kosmetyczna – właściwości
Nafta kosmetyczna to parafina (Paraffinum Liquidum) w formie ciekłej. Jest pozyskiwana w procesie wielokrotnej destylacji z ropy naftowej, torfu, smoły węgla brunatnego i smoły łupkowej, co tłumaczy jej specyficzny zapach.
Nafta kosmetyczna ma szereg właściwości pielęgnacyjnych. Po pierwsze, działa na włosy od samych cebulek. Wzmacnia je, a co za tym idzie – zapobiega ich wypadaniu. Ponadto tworzy na powierzchni włosów szczelną barierę ochronną, która zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utratą wilgoci. Co więcej, nafta kosmetyczna zapobiega rozdwajaniu końcówek, ponieważ po jej zastosowaniu włosy stają się bardziej elastyczne. Kosmetyk pielęgnuje nie tylko włosy, lecz także skalp, bo poprawia jego ukrwienie, a tym samym pobudza cebulki włosów, co z kolei przyspiesza wzrost włosów. Ponadto nafta kosmetyczna wspomaga leczenie łupieżu.
Nafta kosmetyczna nie ma właściwości odżywczych; dopiero po dodaniu do niej pewnych składników włosy stają się odżywione. Pośród substancji o takim działaniu znajdują się witaminy, biopierwiastki, olej rycynowy i wyciągi z roślin, takich jak pokrzywa, aloes, rumianek lub czarna rzodkiew.
Osoby o wrażliwej skórze, które stosują naftę kosmetyczną, mogą obserwować u siebie zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie skalpu. W takim wypadku zaleca się aplikację preparatu jedynie na włosy. Nie należy sięgać po naftę kosmetyczną częściej niż 2 razy w tygodniu, bo w przeciwnym razie może dojść do wysuszenia włosów i skóry głowy.
Nafta kosmetyczna – dla kogo jest przeznaczona?
Nafta kosmetyczna nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów, zwłaszcza suchych, łamliwych, matowych, puszących i zniszczonych, także zabiegami fryzjerskimi. Nawet w przypadku włosów przetłuszczających można sięgnąć po naftę, ale należy ją aplikować w minimalnych ilościach.
Nafta kosmetyczna – jak ją stosować?
Aby zastosować naftę kosmetyczną, wystarczy wetrzeć jej niewielką ilość w skórę głowy i na całej długości włosów na 10 minut przed myciem. Dzięki temu, że nafta nie wnika w głąb włosa, tworzy na jego powierzchni bardzo szczelny film. Po 10 minutach należy ją dokładnie spłukać, ale uwaga: to nie jest łatwe i wymaga kilkukrotnego mycia włosów szamponem. Z tego powodu najpierw zaleca się użyć oliwki do mycia włosów, zwłaszcza w przypadku włosów tłustych, ponieważ normalizuje wydzielanie łoju.
Maseczka na włosy z nafty kosmetycznej – przepis
Aby przygotować taką maskę, należy wymieszać 3 łyżeczki nafty z żółtkiem i 2 łyżkami oleju rycynowego oraz nałożyć na włosy na około 20 minut przed umyciem (dla lepszego efektu można dodatkowo owinąć głowę folią). Po upływie tego czasu dokładnie spłukujemy maseczkę i myjemy włosy szamponem.
Nafta kosmetyczna – efekty
Po zastosowaniu nafty kosmetycznej włosy stają się miękkie, gładkie i błyszczące. Są sypkie, łatwo się rozczesują i nie elektryzują się. Regularne stosowanie nafty kosmetycznej wyraźnie poprawia wygląd i kondycję włosów.
Nafta kosmetyczna – gdzie ją kupić i ile kosztuje?
Nafta kosmetyczna jest dostępna w aptekach i niektórych drogeriach w przystępnej cenie. Warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ to kosmetyk wydajny, który wystarcza na długo.
Dodaj komentarz