Lasery kosmetyczne wykorzystywane są w medycynie estetycznej i kosmetologii w celu leczenia chorób i wszelkich niedoskonałości skóry. Pomogą uporać się z przebarwieniami, niechcianym owłosieniem, tatuażami, bliznami, pękniętymi naczyniami krwionośnymi i ze zmarszczkami. Sprawdź, jakiego rodzaju lasera powinna użyć kosmetyczka lub dermatolog, aby twoje skórne problemy zniknęły raz na zawsze.
Nazwa ‘laser’ pochodzi od pierwszych liter Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co oznacza urządzenie wytwarzające światło przez emisję wymuszoną. Działanie lasera opiera się na pochłanianiu energii, a następnie na oddawaniu jej w postaci światła. Światło to z kolei posiada jedną długość fali, jest spójne i ma małą rozbieżność wiązki. Dzięki temu światło lasera skupia się w cienkiej i bardzo precyzyjnej wiązce, co umożliwia usunięcie lub wyleczenie nawet najmniejszych zmian skórnych.
Lasery kosmetyczne dzieli się w zależności od rodzaju światła, które emitowane jest przez konkretne urządzania, a także od typu interakcji pomiędzy światłem a skórą. Źródłem światła mogą być między innymi: ciało stałe, gaz, kryształ lub organiczny barwnik. Sposób oddziaływania światła na skórę zależy od czułości komórek barwnikowych występujących w tkance. Wiązka o małej sile nie przyniesie efektu, a o zbyt dużym natężeniu może spowodować poparzenia skóry, blizny lub podrażnienia.
Lasery kosmetyczne dzielimy na: diodowe, argonowe, aleksandrytowe, rubinowe, neodymowo-yagowe (Nd:Yag) i CO2. W laserze diodowym źródłem światła jest półprzewdonik, czyli dioda. Emituje on światło o długości od 630 do 980 nm (nanometrów). Laser diodowy wykorzystywany jest do leczenia trądziku, zamykania naczyń krwionośnych, usuwania owłosienia i redukowania cellulitu. Urządzenie stosuje się podczas zabiegów chirurgii dermatologicznej, przy usuwaniu kurzajek, brodawek, zmian skórnych, włókniaków i zmian nowotworowych.
Gaz argon jest źródłem światła w laserze argonowym. Emituje on niebiesko – zielone światło o długości od 480 do 515 nm. Urządzenie wykorzystywane jest do leczenia zmian pigmentacyjnych, usuwania przebarwień, zamykania naczyń krwionośnych i leczenia rumienia. Lasery aleksandrytowy i rubinowy emitują światło, którego źródłem jest kryształ. Długość wiązki pierwszego wynosi 755 nm, drugiego – 694 nm. Zamykanie naczyń krwionośnych wykonuje się przy zastosowaniu pierwszego z urządzeń, a usuwanie przebarwień, tatuaży i niechcianych włosków – z użyciem drugiego.
Laser neodymowo – yagowy (Nd:Yag) emituje światło o długości 1064 nm. Stosowany jest przy zabiegach usuwania zmian naczyniowych, takich jak: rumień, płaskie znamiona naczyniowe, trądzik, skórne i naczyniowe zmiany spowodowane opalaniem. Laser CO2 wykorzystuje dwutlenek węgla i emituje światło o długości 10 600 nm. Używany jest przy zabiegach dermabrazji laserowej. Sprzyja to rozjaśnianiu blizn, zmian barwnikowych, zmarszczek i wszelkich nierówności skóry.
Dodaj komentarz