Cera trądzikowa jest problematyczna z kilku powodów: trudno ją zdiagnozować i właściwie pielęgnować. Zanim dowiemy się, jak rozpoznać cerę trądzikową i jak ją pielęgnować oraz czym różni się od cery tłustej, wyjaśnimy, jak powstaje trądzik.
Jak powstaje trądzik?
Zwykle trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, ale coraz częściej występuje u osób dorosłych. Powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania hormonów męskich, które posiadają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, co prowadzi do rozrostu gruczołów łojowych i nadprodukcji łoju.
Trądzik występuje zwykle w tak zwanej strefie T (skóra czoła, nosa i brody) oraz na dekolcie i plecach. Dlaczego? Ponieważ w tych rejonach znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. U większości młodych kobiet wykwity skórne i zmiany ropne pojawiają się przed miesiączką i znikają na początku nowego cyklu.
Cera trądzikowa ‒ przyczyny
Nadmierne ilości sebum zatykają mieszki włosowe, co prowadzi do powstawania bakterii, które są bezpośrednią przyczyną wyprysków. O nadprodukcji łoju decydują czynniki genetyczne i hormonalne oraz sposób odżywiania. O ile te pierwsze nie wymagają komentarza, o tyle zmiany hormonalne mogą być konsekwencją okresu dojrzewania, stresu lub zmiany trybu życia (na przykład nagła utrata wagi lub wzmożona liczba treningów).
Do pogorszenia stanu cery może przyczynić się nieodpowiedni sposób odżywiania. Najbardziej szkodliwe są produkty bogate w cukier, dania typu fast food, alkohol, papierosy i kawa. Wystarczy ograniczyć ich spożywanie, aby już po miesiącu zauważyć poprawę. Proces oczyszczania cery wspomagają zioła o działaniu oczyszczającym, to znaczy czystek, pokrzywa, rumianek i czarny bez. Wystarczy wybrać dwa z nich i regularnie spożywać na ich bazie napar.
Kosmetolodzy nie są zgodni co do wpływu kosmetyków na zatykanie porów. Niektórzy sądzą, że pewne produkty do makijażu i tłuste kremy mogą być komedogenne, a inni uważają, że szkodliwe działanie tych kosmetyków na skórę jest prawie żadne. Wszyscy zgadzają się co do jednego: grube warstwy preparatów ograniczają dostęp tlenu do skóry. Z tego powodu warto obserwować jej reakcję na każdy produkt i w razie potrzeby sięgać po kosmetyki opatrzone nazwą „niekomedogenne‟.
Jak rozpoznać cerę trądzikową?
Cera trądzikowa charakteryzuje się:
- rozszerzonymi porami;
- regularnym występowaniem na niej zmian ropnych, często w dużej ilości;
- krostkami i wypryskami, które pozostawiają blizny;
- pryszczami na dekolcie lub plecach.
Kolejną cechą rozpoznawczą cery trądzikowej jest fakt, że jej kondycji nie poprawiają klasyczne preparaty oczyszczające.
Jak pielęgnować cerę trądzikową?
Większość osób sądzi, że cera trądzikowa wymaga przede wszystkim głębokiego oczyszczania. Niestety, w ten sposób skóra szybko ulega wysuszeniu, przez co jest zmuszona do intensywniejszej niż zwykle produkcji sebum. Tymczasem prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej równa się:
- regularnemu złuszczaniu jej scrubem, peelingiem lub kwasami,
- oczyszczaniu jej płynem micelarnym lub delikatnym żelem myjącym codziennie rano i wieczorem,
- stosowaniu lekkich kremów nawilżających na dzień i antybakteryjnych na noc,
- poddawaniu się zabiegom kosmetycznym, takim jak peeling kawitacyjny i zabieg oczyszczający,
- wspomaganiu się domowymi, naturalnymi metodami oczyszczania skóry, na przykład peelingiem z kawy, maseczką jogurtowo-aspirynową oraz kompresem z maści cynkowej lub ichtiolowej.
Ponadto warto zdrowo się odżywiać i wzbogacić jadłospis o produkty detoksykujące. Kondycję cery poprawi wystarczająca ilość snu, częste zmienianie pościeli i ręczników oraz niedotykanie twarzy brudnymi rękami. Ponieważ cera trądzikowa nie lubi opalania, przed ekspozycją na słońce warto sięgać po preparaty z wysokim filtrem.
Czym różni się cera trądzikowa od cery tłustej?
Cera trądzikowa często bywa mylona z cerą tłustą. Zarówno trądzik, jak i nadmiar sebum jest wynikiem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Gruczoły znajdują się na całej powierzchni skóry twarzy i ciała, z wyjątkiem wnętrza dłoni i stóp. Wszystkie one wydzielają sebum, a w miejscach, gdzie jest ich najwięcej, skóra nieestetycznie się błyszczy (na przykład na brodzie i nosie). Wtedy mówimy o skórze, że jest „przetłuszczona”. Właśnie taki problem mają osoby z cerą tłustą. Cera trądzikowa jest bardziej skomplikowana w pielęgnacji. Temu rodzajowi skóry towarzyszy nieprawidłowe złuszczanie naskórka, przez co martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych. Tak powstają krostki i zmiany ropne.
Trądzik może pojawić się na skórze suchej, choć jest to rzadkie połączenie. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady dermatologa.
Dodaj komentarz