Jak dbać o skórę trądzikową? Fakty i mity o trądziku

Mówi się, że to choroba nastolatków. Coraz częściej jednak z trądzikiem muszą radzić sobie osoby dorosłe. Jeżeli i ty musisz zmierzyć się z takim problemem, to sprawdź, jakich metod użyć. Dowiedz się również, czy popularne przekonania na temat trądziku są prawdziwe.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba, którą wywołuje wiele czynników. Do najczęściej wymienianych należą: uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa pielęgnacja, inne choroby skóry, stres, dieta, zanieczyszczenie środowiska. Krostki pojawiają się, gdy gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużo sebum, które zbiera się w ujściach mieszków włosowych. Wraz z martwymi komórkami skóry, potem, kosmetykami i innymi zanieczyszczeniami tworzy się doskonałe środowisko do namnażania się bakterii wywołujących trądzik.

Oczyszczanie skóry trądzikowej

Wbrew pozorom nie należy mocno oczyszczać skóry twarzy i usuwać sebum, bo w ten sposób trądzik może się nasilić lub skóra się przesuszy. Do oczyszczania skóry trądzikowej używa się nawilżających i łagodzących preparatów bez zawartości detergentów i z lekką konsystencją. Po zastosowaniu kosmetyku warto użyć toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH i odbuduje ochronną warstwę hydrolipidową.

Peelingowanie skóry trądzikowej

Złuszczanie naskórka to bardzo ważna część pielęgnacji cery trądzikowej. Peeling w domu warto przeprowadzać raz na tydzień lub w gabinecie kosmetycznym – raz w miesiącu. Dobrze sprawdzą się produkty ze ściernymi drobinami lub preparaty z kwasami. Kuracji tymi ostatnimi poddaj się w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym pod okiem doświadczonego fachowca. Dzięki regularnemu złuszczaniu twoja skóra stanie się zdrowsza i czyściejsza, a ty będziesz mogła lepiej o nią zadbać.

Fakty i mity o trądziku

  1. Czy słońce leczy trądzik? Tylko przejściowo. Promienie słoneczne wysuszają stany zapalne i mają działanie bakteriobójcze. Niestety stan skóry zmienia się jesienią i zimą. Pojawiają się nowe zmiany i przebarwienia, ilość wydzielanego sebum jest większa, a pogrubiony podczas lata naskórek nierównomiernie się łuszczy.
  2. Czy pryszcze można wyciskać? Nigdy w życiu! Jeżeli to zrobisz, to może dojść do zakażenia; po ranie natomiast pozostanie przebarwienie lub blizna. Co więcej podczas wyciskania możesz roznieść bakterie po całej twarzy, a nawet innych częściach ciała.
  3. Czy stres zwiększa trądzik? Okazuje się, że tak. Stres podwyższa poziom jednego z hormonów odpowiedzialnych między innymi za podwyższenie ciśnienia. To z kolei pogarsza kondycję cery trądzikowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *