Czy powikłaniom po peelingach chemicznych można zaradzić?

Czy powikłaniom po peelingach chemicznych można zaradzić?

Peelingi chemiczne są skutecznymi zabiegami przywracającymi skórze właściwą kondycję. Niestety jak większość zabiegów mogą powodować powikłania. Czy można się ich ustrzec? Jakich powikłań można się spodziewać?

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to kontrolowane złuszczanie skóry za pomocą leczniczych substancji. Powoduje to częściową lub całościową regenerację i wymianę komórek naskórka. Dzięki peelingowi rozjaśniają się przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe, spłycają się zmarszczki i blizny, a pory skóry zostają odblokowane. Kwas, którym usuwa się naskórek, dobiera się do rodzaju skóry i jej problemów. Głębokość złuszczania zależy od liczby zaaplikowanych warstw, wielkości cząsteczek, stężenia i wartości pH kwasu.

Jakie są możliwe skutki uboczne po peelingach chemicznych?

Do typowych i przewidywalnych skutków ubocznych należą: obrzęk, ból, rumień i świąd. Obrzęk utrzymuje się do dwóch dni po zabiegu i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Ból pojawia się przy złuszczaniu średnim i głębokim. Występuje podczas i po zabiegu; utrzymuje się do 12 godzin. Jego intensywność zależy od indywidualnej podatności pacjenta. Rumień i zaczerwienienie utrzymuje się nawet do kilku miesięcy przy peelingu głębokim. Jest dość częstym skutkiem ubocznym peelingów chemicznych. Świąd towarzyszy przeważnie złuszczaniu średniemu i głębokiemu. Występuje po okresie złuszczania i utrzymuje się do kilku dni.

Niepożądanymi skutkami ubocznymi peelingów chemicznych są: trądzik, zakażenie, przebarwienia, bliznowacenie i opóźniony proces gojenia się ran. Trądzik może występować u osób podatnych na ten rodzaj schorzenia skóry; złuszczanie naskórka zwiększa ilość zmian zapalnych. Dlatego przed zabiegiem warto oczyścić cerę i zastosować odpowiednią pielęgnację. Zakażenie występuje bardzo rzadko. Mogą je wywołać nieprawidłowe zachowania: odrywanie łuszczącego się naskórka, dotykanie twarzy brudnymi rękami, niestosowanie jednorazowych ręczników, niezbyt częste zmiany pościeli. Przebarwienia mogą pojawić się po peelingach o każdej głębokości złuszczania. Dlatego podczas kuracji ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV. Bliznowacenie to bardzo rzadki skutek uboczny. Niemniej jest trudny do leczenia. Świeże blizny można masować i uciskać, a stare leczyć laserowo. Do wystąpienia wyżej wymienionych skutków ubocznych może doprowadzić opóźniony proces gojenia się ran.

Jak zapobiec skutkom ubocznym?

Jeżeli poddałaś się peelingowi chemicznemu, pamiętaj o:

  • stosowaniu kosmetyków z filtrem UV i unikaniu długiej ekspozycji skóry na słońcu;
  • używaniu kremów nawilżających i regenerujących o lekkiej formule;
  • zrezygnowaniu z sauny, basenu i siłowni;
  • nieodrywaniu łuszczącej się skóry i rezygnacji z peelingów;
  • niestosowaniu produktów z kwasami i retinolem;
  • prawidłowej higienie i niedotykaniu skóry brudnymi rękami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *