Gorący prysznic to dla wielu osób chwila przyjemności. Relaksuje i odpręża. Warto jednak wiedzieć, że ma też swoje złe strony. Czy wiesz, że gorący prysznic może zaszkodzić twojej skórze? Sprawdź, jak to możliwe!
Kąpiel w gorącej wodzie to najlepsze, co może spotkać nas po treningu. Minimalizuje ryzyko powstawania zakwasów, odpręża i relaksuje. Doceniamy jej działanie, gdy mamy problem z nawracającym bólem stawów albo nadmiernym stresem. Jeśli nie mamy wanny, zamiennikiem często staje się prysznic. Czy ma równie pozytywne działanie?
Zimny prysznic vs. gorący prysznic
Z reguły to zimnemu prysznicowi przypisuje się zdrowotne właściwości. Hartowanie się pod zimną wodą poprawia odporność, przyspiesza metabolizm, orzeźwia i pobudza krążenie.
Jednak gorący prysznic również ma swoje zalety:
- rozluźnia mięśnie i odpręża po dużym wysiłku;
- łagodzi bólu stawów oraz zmniejsza zmęczenie;
- minimalizuje stres, działa uspokajająco;
- otwiera pory skóry, ułatwiając detoksykację.
Czy gorący prysznic może nam szkodzić?
O ile gorący prysznic raz na jakiś czas to dobry pomysł, o tyle nie powinno się brać go codziennie. Ucierpieć na tym może nasza skóra, a także włosy.
Żeby zrozumieć, dlaczego gorący prysznic ma też swoje ciemne, negatywne strony, musimy wiedzieć, co tak naprawdę dzieje się, gdy temperatura idzie w górę. Przede wszystkim przyspiesza się krążenie krwi i limfy, co może być problematyczne u osób z cerą naczynkową. Do tego otwierają się pory skóry, co sprzyja wytracaniu toksyn, ale też wody i składników odżywczych.
Z tego wynika, że w niektórych przypadkach i przede wszystkim w nadmiarze gorący prysznic może niekorzystnie wpływać na kondycję skóry. Jeśli po prysznicu kolejny raz masz wysuszoną i podrażnioną skórę, to znak, że powinnaś brać chłodniejsze kąpiele.
Negatywne skutki brania gorącego prysznica
Jeśli lubimy brać gorące prysznice, musimy być przygotowani na to, że duża wilgotność powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą niekoniecznie zadziała jak zdrowotna sauna. Dużo częściej:
- nasila problem pękających naczynek;
- wywołuje zaczerwienienie i podrażnienie skóry;
- powoduje odwodnienie skóry i dyskomfort;
- pozbawia skórę naturalnej warstwy hydrolipidowej;
- pogłębia problemy skórne np. trądzik, egzemę.
Kto powinien zrezygnować z gorącego prysznica?
Gorący prysznic może zaszkodzić każdemu. Nawet gdy mamy zdrową, dobrze odżywioną skórę, to wysoka temperatura jest w stanie jej zaszkodzić – wystarczy wystawiać się na jej działanie regularnie. Jest jednak kilka przypadków, w których branie prysznica jest w ogóle niewskazane.
Unikać brania gorących kąpieli i pryszniców muszą:
- osoby z cerą naczynkową i tendencją do powstawania pajączków;
- posiadacze bardzo suchej, napiętej i łuszczącej się skóry;
- ci, którzy mają trądzik, egzemę lub inne problemy skórne;
- kobiety w pierwszych dniach miesiączki lub w ciąży;
- pacjenci z nadciśnieniem i innymi problemami krążeniowymi.
Gorący prysznic a zdrowie włosów
Każda włosomaniaczka wie, że płukanie włosów zimną wodą ma na nie korzystny wpływ – domyka łuski włosów, wygładza i nadaje blask. Nietrudno się więc domyślić, że gorąca woda zadziała odwrotnie.
Włosy również mogą ucierpieć, jeśli regularnie będziemy brać gorące prysznice. Ich łuski będą się otwierać, szybko wytracą cenne składniki odżywcze i będą odwodnione. Mogą przez to puszyć się, być szorstkie i matowe. Wysoka temperatura może też podrażniać skórę głowy i powodować nadmierne wydzielanie łoju, przez co włosy będą się szybciej przetłuszczały. W najgorszym przypadku gorący prysznic może spowodować pojawienie się łupieżu albo przyczynić się do jego nawrotów.
Dodaj komentarz