Co to jest łupież rzęs i jak go pokonać?

Co to jest łupież rzęs i jak go pokonać?

Czy słyszałaś kiedykolwiek o łupieżu rzęs? Tak jak pomiędzy włosami pojawia się łupież, tak i może on wystąpić na rzęsach. Sprawdź, co to jest i skąd się bierze, dlaczego łupież powstaje na rzęsach i jak się go pozbyć.

Co to jest łupież rzęs?

W sieci bardzo trudno jest znaleźć informacje na temat łupieżu rzęs. Właściwie nic dziwnego, bo łupież głównie kojarzy się nam ze skórą głowy lub brwiami. Tymczasem każdy z nas, i to bez względu na wiek lub płeć, może mieć ten problem. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany łupieżowe, to możliwe, że będzie temu towarzyszyć atopowe zapalenie skóry lub łojotok połączony w łupieżem. Jak rozpoznać łupież rzęs? Jest to bardzo drobno płatkowe złuszczanie u nasady rzęs lub na całych rzęsach.

Czemu łupież powstaje na rzęsach?

Jest wiele czynników, które wywołują łupież rzęs. Najczęściej pojawia się on, gdy równocześnie występuje:

  • łupież skóry głowy suchy lub tłusty,
  • łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji rzęs,
  • nieodpowiedni demakijaż,
  • nieodpowiednia dieta,
  • alergia, stan zapalny oczu.

Jak pokonać łupież rzęs?

1. Zadbaj o higienę oczu i rzęs. To najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić, gdy zmagasz się z łupieżem rzęs. Najważniejsze będą: stosowanie kosmetyków hypoalergicznych do demakijażu i makijażu oraz oczyszczanie rzęs szamponem dla niemowląt dwa razy w tygodniu.

2. Kompresy na oczy. Nie tylko zadbają o rzęsy, lecz także usuną cienie i worki pod oczami. Najlepiej sprawdzi się kompres z zielonej herbaty, bo ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Dobre efekty zapewni regularne stosowanie tych okładów przed snem.

3. Szampon przeciwłupieżowy na rzęsy. Używaj go raz w tygodniu, w bardzo delikatny sposób. Ważne jest, żeby dawka szamponu była jak najmniejsza – produkt nie może dostać się do oczu, bo wywołałby podrażnienia. Do mycia rzęs możesz wykorzystać patyczek kosmetyczny nasączony szamponem przeciwłupieżowym z wodą. Bądź ostrożna, a po wszystkim dokładnie opłukaj oczy i skórę wokół nich wodą.

4. Zwalcz główny problem łupieżu. Łupież na rzęsach lub skórze głowy może być spowodowany chorobami, zaburzeniami hormonalnymi lub stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Być może wystarczy wyeliminować któryś z tych czynników, a problem zniknie w mgnieniu oka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *