Skóra (zwłaszcza twarzy) – to dopiero humorzasty typ. I to nie tylko dlatego, że oddaje nasze emocje: ściąga brwi, marszczy czoło, rozciąga się w szerokim uśmiechu. Chodzi o jej wygląd, stan i to, jak zmienia się w przeciągu dni, miesięcy, pór roku oraz lat. Nasz skóra i jej kondycja mogą zmienić się w ciągu zaledwie jednego dnia (wystarczy spacer na silnym słońcu lub doskwierający mróz). Typ skóry zależy od wielu czynników – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. oznacza to, że oprócz 3-ch podstawowych rodzajów skóry często mierzymy się też z jej określonym typem: naczynkowej, ze skłonnością do trądziku, uwrażliwionej, skłonnej do alergii oraz przedwcześnie starzejącej się.
Czy wiesz, jaki jest typ Twojej skóry? czy jest ona bardzo ‘humorzasta”? jak dbać i rozpoznać jej potrzeby? Od czego zależy jej kondycja? zapraszamy na mini – przewodnik po typach skóry.
Co i dlaczego ma wpływ na skórę?
- Dieta – jesteś tym, co jesz – to prawda, że składniki dostarczane naszemu ciału od wewnątrz nie pozostają obojętne na stan skóry. Jeśli więc w Twojej diecie brakuje witamin, a przeważają cukry lub tłuszcze trans – będzie to widać po stanie skóry.
- Środowisko – to czynnik, który nie jest zależny od nas. Skóra w mieście niestety będzie się miała nieco gorzej – stale przebywa bowiem w zanieczyszczonym środowisku, wśród spalin samochodowych i smogu.
- Hormony – nasza gospodarka hormonalna to bardzo silnie wpływający na stan skóry czynnik. Warto badać co jakiś czas poziom hormonów. Pamiętaj też, że przeobrażenia hormonalne organizmu wynikające np. ze zmian pór roku mają znaczny wpływ na przetłuszczanie, wypryski, rozszerzanie się naczyń krwionośnych.
- Pielęgnacja – ostatni, ale niemniej ważny czynnik, który warunkuje stan naszej cery to oczywiście pielęgnacja. Ważne czym i jak ją pielęgnujesz i czy dbając o nią nie popełniasz błędów, które mogą zakłócić jej rytm i prawidłowe funkcje.
Typy skóry – jaki jest Twój?
1. Wrażliwa i odwodniona cera – jej warstwa ochronna, czyli hydro-lipidowa jest osłabiona i narażona na odwodnienie. taka skóra jest nadreaktywna, piecze, swędzi, często się łuszczy, bywa przesuszona i zaczerwieniona i bardzo szybko reaguje na zmiany klimatyczne lub zmianę kosmetyku.
Jak pielęgnować skórę wrażliwą?
Najważniejsze, czego oczekuje od Ciebie skóra to ukojenia i nawilżenia (stosuj kojące płyny micelarne i nawilżające toniki), a także chroń skórę przed agresywnymi czynnikami środowiskowymi – stosuj kremy wzmacniające jej mechanizm obronny, zwróć uwagę na to, by miały wysoki filtr słoneczny. Na noc zastosuj krem, który wiąże wodę w komórkach i wzmacnia cement międzykomórkowy skóry. Sięgaj po sprawdzone produkty o dobrym składzie i raczej nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami – zamiast tego sięgaj po te bezzapachowe, bez syntetycznych barwników.
2. Cera naczyniowa – szybko reaguje na nowe kosmetyki i niekorzystne czynniki zewnętrzne, a nawet na ostre, pełne pikantnych przypraw jedzenie (staje się zaczerwieniona i podrażniona). Widać na powierzchni rozszerzone, niezbyt estetyczne naczynka, często piecze i bywa ściągnięta.
Jak pielęgnować skórę naczynkową?
W pielęgnacji sięgnij po olejek myjący lub delikatne mleczko – oczyścisz ją delikatnie masując, ale nie trąc w nadmiarze. Staraj się ją koić za pomocą toniku – wybierz taki, który jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne i koi skórę. Sięgając po krem wybieraj ten dedykowany naczyniowej skórze, który nie tylko ukoi i chroni przed czynnikami środowiskowymi, ale też wzmocni naczynia krwionośne. na codzień idealnie może nadawać się też specjalny krem z zielonym pigmentem, stworzony właśnie do cery naczynkowej – zakrywa zaczerwienienia na skórze.
3. Cera trądzikowa – przy trądziku młodzieńczym oprócz silnego łojotoku niedoskonałości “gromadzą się” najczęściej w strefie T. W przypadku dojrzałej, ale trądzikowej cery – wypryski “osadzają się” w okolicy żuchwy, a zmiany skórne są grudkowo-krostkowe. Zmiany te uwarunkowane są niewłaściwą dietą oraz oczywiście zmianami hormonalnymi. Skóra dojrzała musi dodatkowo zmagać się z pozapalnymi przebarwieniami na skórze, które niestety bardzo długo się utrzymują.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
O ile młoda cera może pozwolić sobie na nieco mocniejsze i bardziej inwazyjne środki, o tyle dojrzała cera ze skłonnością do trądziku wymaga nieco delikatności. Wybieraj delikatne formuły myjące oraz toniki, które łagodzą zmiany zapalne na skórze.
Taki typ skóry oprócz pielęgnacji i ukojenia wymaga też regularnego złuszczania naskórka za pomocą kwasów AHA i BHA. Dojrzałą skórę warto też wspomóc w walce z upływem czasu – na noc podaruj jej zatem serum do twarzy o dobrym składzie. Nie zapominaj też o kremie pod oczy.
Dodaj komentarz