Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, ponieważ właśnie na nich opieramy cały ciężar naszego ciała. Najczęściej dbamy jedynie o wygląd paznokci i zapominamy o innych ważnych kwestiach, takich jak nawilżanie i wygładzanie stóp oraz ścieranie martwego naskórka. Tymczasem skóra stóp łatwo się przesusza, bo ma niewiele gruczołów łojowych. Na piętach i dużych palcach tworzy się gruba warstwa zrogowaciałego naskórka, który z czasem może pękać i sprawiać ból. Jak dbać o stopy? Jak powinna przebiegać pielęgnacja stóp, to znaczy kąpiel stóp, wygładzenie skóry stóp i nawilżanie skóry stóp? Jakie są sposoby na zadbane paznokcie oraz odciski i nagniotki? Czy nadmierna potliwość stóp to problem bez rozwiązania?
Pielęgnacja stóp: kąpiel
Aby przygotować kąpiel dla stóp, należy dodać do miski z ciepłą wodą garść soli kosmetycznej. Godna polecenia jest zwłaszcza wyjątkowo bogata w składniki mineralne sól z Morza Martwego, ale zwykła sól kuchenna też będzie odpowiednia. Słona kąpiel działa odświeżająco, wspomaga walkę z obrzękami i ujędrnia skórę.
Ci, którzy nie lubią kąpieli solnych, mogą zastąpić sól płynem pod prysznic bądź kilkoma kroplami oliwy lub olejku o właściwościach nawilżających – grunt, żeby zmiękczyć naskórek i zrelaksować się. Nie należy trzymać stóp w ciepłej wodzie dłużej niż 15 minut, bo skóra i paznokcie za bardzo namiękną.
Pielęgnacja stóp: wygładzenie skóry
Po kąpieli solnej należy osuszyć stopy. Następnie za pomocą patyczka do pedicure odsuwamy skórki, a za pomocą drobnoziarnistej tarki lub peelingu wygładzamy rozpulchniony naskórek. Jeżeli zdecydujemy się na peeling, powinien to być preparat przeznaczony specjalnie do stóp. Peelingi do stóp zwykle zawierają drobiny pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki, dzięki którym polerują i odżywiają naskórek. Na zakończenie smarujemy stopy kremem, który je nawilży i zmiękczy. Nanosimy go na skórę i wmasowujemy, to znaczy głaszczemy stopy i uciskamy kciukami. Taki masaż poprawia krążenie i relaksuje.
Pielęgnacja stóp: nawilżanie skóry
Przesuszona skóra stóp ma skłonność do szybkiego rogowacenia. Aby mu zapobiec, należy ją nawilżać. W tym celu rano warto użyć kremu natłuszczającego, który odbuduje płaszcz hydrolipidowy skóry, a wieczorem na umyte stopy nałożyć odżywczą maskę. Kiedy maska się wchłonie, zakładamy bawełniane skarpety i idziemy spać. Nazajutrz skóra będzie gładka, miękka i nawilżona.
Pielęgnacja stóp: sposoby na zadbane paznokcie
W celu skrócenia paznokci najlepiej sięgać po cążki z zaokrągloną powierzchnią tnącą. Takie akcesorium nie naraża płytki na pękanie.
Paznokcie należy skrócić tak, aby nieznacznie wystawały poza opuszki palców – ostatecznie po to są, żeby je chronić przed urazami. Boki płytki opiłowujemy w taki sposób, aby były lekko zaokrąglone. Jeżeli zrobimy to zbyt głęboko, paznokcie zaczną boleśnie wrastać w opuszki. Następnie usuwamy zgrubiały naskórek za pomocą specjalnej tarki.
Nie używamy pumeksu, ponieważ jego porowata struktura stwarza idealne warunki do rozmnażania się bakterii. Jeżeli naskórek jest popękany, należy ścierać go tak, aby nie poszerzać pęknięć, to znaczy przesuwać tarkę równolegle.
Pielęgnacja stóp: sposoby na odciski i nagniotki
Odciski i nagniotki to zrogowacenia skóry w kształcie stożka, które wbijają się w skórę. Powstają w miejscach, w których stopa jest stale uciskana przez but.
Jakie są sposoby na odciski i nagniotki? Należy wymoczyć stopy, osuszyć je i nakleić na odcisk plaster lub posmarować go płynem na odciski. Po 2-3 dniach znowu moczymy stopy i ścieramy tarką lub pumeksem zrogowaciałą skórę wokół odcisku; w efekcie jego rdzeń powinien dać się usunąć. Jeżeli to jeszcze nie będzie możliwe, należy powtórzyć całą procedurę lub zgłosić się po profesjonalną poradę do lekarza podologa.
Pękające pięty zazwyczaj są następstwem silnego przesuszenia i szybkiego rogowacenia naskórka. Równie dobrze mogą być objawem niedoboru witamin, głównie witaminy A.
Po codziennym wymoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej lub płynu do kąpieli i delikatnym starciu zrogowaciałego naskórka należy wmasować w pięty krem gojący pęknięcia lub zawartość kapsułki z witaminą A+E i założyć bawełniane skarpetki. Pod wpływem ciepła krem lub zawartość ampułki łatwiej wnikną w skórę.
Pielęgnacja stóp: nadmierna potliwość – sposoby
Pocące się stopy to konsekwencja kiszenia ich przez wiele godzin w ciepłych butach. W takiej sytuacji skóra nie oddycha i jest stale wilgotna, co zwiększa ryzyko infekcji grzybiczych.
Jak rozwiązać ten problem? Należy wymoczyć stopy w kąpieli ziołowej, na przykład w naparze z kory dębu lub z szałwii. Następnie dokładnie osuszamy skórę i smarujemy ją preparatem ograniczającym potliwość. Ponadto codziennie stosujemy dezodorant do stóp, a w przypadku noszenia zakrytych butów – także talk, który wchłania wilgoć. W ciągu dnia, na przykład w pracy, warto zmieniać obuwie na lżejsze. Jeżeli zauważymy pierwsze objawy grzybicy, czyli pęcherzyki na podeszwach i między palcami, to po każdym umyciu stóp powinniśmy smarować skórę preparatem antygrzybiczym, na przykład z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
Dodaj komentarz