Słońce – daje życie z jednej strony, ale z drugiej może nam zaszkodzić. Jak więc znaleźć ten złoty środek i cieszyć się złoto-brązową skórą bez ryzyka poparzenia? I co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne na słońcu? Poznaj skuteczne sposoby opalania się i korzystaj z wakacji.
Promienie UV – czym tak naprawdę są?
Promieniowanie słoneczne to ultrafiolet o długości fal od 10 do 400 nm. Zależnie od tej wartości wyróżniamy trzy rodzaje promieni UV:
- UVA o długości fal 315-380 nm; nie powoduje zaczerwienienia i poparzenia, wnika głęboko w skórę i powoduje przedwczesne starzenie, alergie słoneczne i nowotwory skóry; stanowi aż 95% promieniowania, które dociera do Ziemi, a jego natężenie jest takie samo przez cały dzień.
- UVB o długości fal 280-315 nm; powoduje oparzenia, nowotwory skóry i zaczerwienienia; największe natężenie promieni UV jest w godzinach od 10.00 do 15.00 i nie przenika przez szyby tak jak promienie UVA.
- UVC o długości fal 100-280 nm; jest bardzo szkodliwe, ale na szczęście nie dociera na powierzchnię Ziemi, bo jest pochłaniane przez warstwę ozonową.
Filtr a fototyp skóry
W 1975 roku amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpartick na podstawie zawartości melaniny wyróżnił 6 typów skóry. Nazwał je fototypami:
- pierwszy – bardzo jasna karnacja z piegami, blond lub rude włosy; osoby, które mają taki fototyp skóry, bardzo trudno się opalają i ulegają oparzeniom; zalecana wartość filtra to co najmniej 30 SPF;
- drugi – jasna karnacja, bez piegów, włosy jasne lub ciemne blond; skóra osób z takim fototypem bardzo łatwo ulega oparzeniom i delikatnie się opala; poleca się używać filtrów 20 SPF i więcej;
- trzeci – ciemna karnacja, bez piegów, ciemnoblond lub brązowe włosy; skóra łatwo się opala, a oparzenia pojawiają się rzadko; zaleca się filtr 12-15 SPF;
- czwarty – ciemna karnacja, bez piegów, brązowe włosy; skóra łatwo się opala i bardzo rzadko ulega oparzeniom; osobom, które mają taki fototyp, poleca się filtry SPF 8-12;
- piąty – ciemna skóra, czarne włosy; łatwo i mocno się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom; do ochrony poleca się najniższe filtry UV;
- szósty – ciemnobrązowa lub czarna skóra, czarne włosy; nigdy się nie opala i nie ulega oparzeniom; nie wymaga ochrony przeciwsłonecznej.
Jak używać kremów z filtrem słonecznym?
Jeżeli planujesz kupić krem z filtrem słonecznym, to weź pod uwagę: typ filtra (chemiczny lub mineralny), wysokość filtra i fototyp skóry. Kosmetyk należy zaaplikować na około pół godziny przed planowaną kąpielą słoneczną. Należy również pamiętać, żeby co dwie lub trzy godziny powtarzać aplikację produktu. Ważna jest również ochrona włosów i ust przed promieniowaniem słonecznym.
Opalanie się – za i przeciw
Są osoby, które bez opalania nie mogą się obejść. Są też i tacy, którzy słońca unikają jak ognia. Dlaczego zdania na temat kąpieli słonecznych są tak różnorodne? Wystarczy zapoznać się z plusami i minusami opalania się, a wszystko będzie jasne. Plusami są bez dwóch zdań to, że organizm pod wpływem słońca produkuje witaminę D i hormony szczęścia, dzięki którym czujemy się lepiej. Do minusów należą zaś: fotostarzenie, nawrót trądziku, przebarwienia, a nawet rak skóry.
Chroń skórę swojego dziecka
Małe dzieci powinny jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu, ale nie w pełnym słońcu. Jeżeli planujesz spacer, wybierz ranek lub późne popołudnie, a słońca unikaj w godzinach 11.00-15.00. Na około 20 minut przed opalaniem się posmaruj skórę dziecka kremem z filtrem UV. Aplikację produktu należy powtarzać co dwie godziny lub częściej. Co więcej należy zadbać o nakrycie głowy dziecka, ochronę oczu i wrażliwych części ciała.
Jak dobrać filtr do skóry dziecka?
Kosmetyki z filtrem UV powinny być dobrane do wieku. Na opakowaniach tych produktów znajdziesz informację o tym, czy krem nadaje się dla niemowlaków czy dla kilkulatków. To po pierwsze. Po drugie preparat powinien mieć wysoki filtr. Dziecku najlepszą ochronę zapewni kosmetyk z SPF 50. Produkt, który zabezpieczy skórę twojego dziecka powinien zawierać filtr mineralny lub mieszankę filtrów mineralnych i chemicznych. Ten pierwszy rodzaj tworzy na skórze barierę, drugi – pochłania promienie UV i jest łatwiejszy w aplikacji.
Dodaj komentarz