Co zrobić, żeby mieć piękną i zdrową cerę?

Co zrobić, żeby mieć piękną i zdrową cerę?

Piękna i zdrowa cera jest jednocześnie pełna blasku i pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości. To, czy będzie ładnie wyglądać, zależy od jej rodzaju i kolorytu oraz co najważniejsze od wybranej przez ciebie pielęgnacji. Sprawdź, co zrobić, żeby twoja skóra charakteryzowała się naturalnym blaskiem.

Jak uzyskać blask cery?

Zacznij od określenia rodzaju cery. To właśnie do typu skóry dopasujesz pielęgnacje, która zapewni naturalny blask.

  1. Skóra tłusta – świeci się od nadmiaru sebum, ma wągry i krosty. Do pielęgnacji przydadzą ci się kosmetyki bez zawartości składników tłuszczowych, szybko wchłaniające się w skórę, o żelowej formule. Unikaj masła kakaowego, cynamonu i olejku kokosowego.
  2. Skóra sucha – podrażniona, z suchymi skórkami, ściągnięta. Należy używać kosmetyków na bazie wody i tłuszczu i produktów z antyoksydantami. Unikaj: produktów z alkoholem, kwasami, gliceryną i kolagenem.
  3. Skóra mieszana – sucha lub normalna na policzkach i tłusta w strefie T. W pielęgnacji używaj łagodnych preparatów oczyszczających i produktów bez substancji tłuszczowych. Unikaj natomiast zbyt częstego mycia twarzy.
  4. Skóra wrażliwa – skłonna do podrażnień i zanieczyszczeń. Pielęgnacja polega na stosowaniu kosmetyków bez zawartości składników tłuszczowych i zapachowych oraz produktów hipoalergicznych o delikatnej formule z małą liczbą substancji. Unikaj produktów z alkoholem, kwasami i preparatów antybakteryjnych o wysuszającym działaniu.
  5. Skóra dojrzała – pozbawiona elastyczności, ze zmarszczkami, przebarwieniami i oznakami fotostarzenia. W pielęgnacji stosuj kosmetyki z antyoksydantami, pobudzające produkcję kolagenu, a unikaj gorącej wody, olejków mineralnych i produktów z alkoholem.

Wzmocnij blask swojej cery

Jeżeli chcesz wzmocnić blask swojej skóry, to najpierw określ jej ton, a potem dobierz odpowiednie kosmetyki. Do cery bardzo jasnej i jasnej będą pasować rozświetlacze ze srebrzystymi drobinkami, jasne pianki do opalania i jasnoróżowy lub brzoskwiniowy bronzer. Skóra o średniej i opalonej tonacji będzie dobrze się komponować z produktami o złocistym wykończeniu oraz koralowym lub miedzianym bronzerze. Cera ciemna i bardzo ciemna dobrze będzie wyglądać pomalowana kosmetykami z karmelowymi drobinami, kremowymi żelami pielęgnacyjnymi i czerwonymi lub bursztynowymi bronzerami.

Zadbaj o blask swojej cery

Blask cery jest także uzależniony od jej fototypu i tego, czy chronisz ją przed promieniami UV. Jeżeli masz pierwszy, drugi i trzeci fototyp, to powinnaś używać kremu z filtrem SPF 30 i często powtarzać jego aplikację; powinien też mieć lekką formułę. Osoby z czwartym, piątym i szóstym fototypem powinny stosować kremy z SPF 30, a aplikację powtarzać co jakiś czas; taki produkt może mieć formułę sprayu.