Zioła w kosmetykach

Zioła w kosmetykach

Zioła leczą problemy skórne, wygładzają zmarszczki, rozjaśniają cerę oraz wzmacniają włosy i paznokcie, dlatego nic dziwnego, że powszechnie wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków. Jakie zioła występują w kosmetykach i w jakich kosmetykach występują zioła?

W jakich kosmetykach występują zioła?

Zioła występują praktycznie we wszystkich kosmetykach: w kremach, balsamach, szamponach, tuszach do rzęs i cieniach do powiek. Dlaczego? Wyciągi ziołowe są łatwo i dobrze przyswajane przez skórę, włosy i paznokcie dzięki ich naturalnemu pochodzeniu. Ponadto zawierają cenne substancje czynne.

Jakie zioła występują w kosmetykach?

Flawonoidy
Flawonoidy mają działanie przeciwsłoneczne, przeciwzapalne i antyalergiczne. Ponadto zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych, przywracają im elastyczność oraz zapobiegają ich rozszerzaniu i pękaniu. Z tego powodu są cennym składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej. Co więcej, flawonoidy odgrywają istotną rolę w wychwytywaniu i eliminowaniu wolnych rodników, co zapobiega starzeniu się skóry.

Olejki eteryczne
Olejki eteryczne wspomagają procesy regeneracyjne, dzięki czemu skóra wygląda młodziej, a włosy są mocniejsze i sprężystsze. Olejki eteryczne, niezależnie od rodzaju, mają właściwości odkażające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Poprawiają ukrwienie skóry, a w efekcie jej koloryt. Olejki eteryczne oddziałują na zmysł zapachu i odpowiednio dobrane mogą pobudzać, uspokajać lub poprawiać humor, dlatego znalazły zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.

Saponiny z ziół
Saponiny to liczna grupa związków o różnorodnych właściwościach: niektóre hamują procesy zapalne, inne działają przeciwobrzękowo, jeszcze inne poprawiają ukrwienie tkanek. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwianie wnikania substancji odżywczych do skóry. Saponiny można znaleźć w mydłach, płynach do mycia twarzy, preparatach do demakijażu, tonikach i żelach pod prysznic.

Fitohormony
Fitohormony to substancje o działaniu przypominającym pracę żeńskich hormonów płciowych. Eliminują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia się skóry. Ponadto przyspieszają regenerację naskórka i produkcję kwasu hialuronowego, a co za tym idzie – zapewniają skórze nawilżenie. Fitohormony działają łagodząco i przeciwzapalnie. Znalazły zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ poszerzają naczynia krwionośne, poprawiają ukrwienie skóry i odżywiają ją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *