Pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Jak przywrócić im zdrowie?

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Jak przywrócić im zdrowie?

Słoneczny, platynowy, popielaty, złocisty – każdy z odcieni blondu ma w sobie to coś, co sprawia, że tak wiele kobiet decyduje się na rozjaśnianie włosów. Niestety pielęgnacja włosów rozjaśnianych nie jest łatwym zadaniem. Jak o nie zadbać?

Farbowanie włosów to zabieg fryzjerski, któremu kobiety poddają się naprawdę bardzo chętnie. Samo przyciemnienie włosów jest niestety obciążenie, ponieważ wprowadzony we włosy barwnik może osłabiać ich strukturę. Rozjaśnianie jest jeszcze bardziej szkodliwe, dlatego że polega na odbarwianiu włosów. Z naturalnie ciemnych włosów trzeba najpierw zdjąć kolor, aby można było zafarbować je na dużo jaśniejszy odcień. To sprawia, że włosy po rozjaśnianiu mogą być dużo słabsze niż przed nim. Bez odpowiedniej pielęgnacji szybko się zniszczą, wysuszą i będą łamliwe.

Włosy po rozjaśnianiu

Jednorazowe rozjaśnianie nie jest tak szkodliwe dla włosów, jak regularne powtarzanie tego zabiegu. Jeśli ciemna brunetka zapragnie być blondynką na stałe, wyjścia są dwa. Albo częste rozjaśnianie włosów odbije się na ich, będą zniszczone, suche i jedynym rozwiązaniem będzie cięciu. Albo zadbamy o nie w odpowiedni sposób, ochraniając przed utratą wody i wypłukiwaniem barwnika, a także wzmacniając ich strukturę. Tylko odpowiednia pielęgnacja może ustrzec nas przed najczęstszymi problemami włosów farbowanym, którymi są:

  • odwodnienie włosów,
  • zmatowienie, szorstkość i łamliwość,
  • rozdwajanie się końcówek,
  • nadmierne wypadanie włosów.

Czego potrzebują rozjaśniane włosy?

Odpowiedniej pielęgnacji zarówno po farbowaniu, jak i w jego trakcie. Jeśli zadziałamy już na etapie rozjaśniania, zminimalizujemy uszkodzenia, czyli ułatwimy sobie późniejszą pielęgnację włosów. Wzmocnimy je, dzięki czemu nie będą aż tak delikatne i podatne na zniszczenia.

Zabieg Olaplex

Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć rozjaśnianie włosów z ich regeneracją, doskonałe rozwiązanie to słynny Olaplex. To system pielęgnacyjny, który wykonuje się w trakcie farbowania lub rozjaśniania włosów, aby zminimalizować szkodliwość koloryzacji.

Prawidłowo wykonany Olaplex zapobiega osłabianiu i uwrażliwianiu się włosów – minimalizuje ryzyko negatywnych skutków dekoloryzacji. Włosy po Olaplexie są mocne, gładkie i pełne blasku. Nie mają rozdwojonych końcówek i są bardzo miłe w dotyku. Dzieje się tak, ponieważ innowacyjny zestaw substancji zawartych w produktach Olaplex odbudowuje mostki dwusiarczkowe we włosach, które ulegają zniszczeniu w trakcie rozjaśniania.

Olaplex to zabieg, na który składają się trzy etapy

  1. Olaplex 1 – toner, który dodaje się do farby, aby zabezpieczyć włosy.
  2. Olaplex 2 – gęsta maska aplikowana po koloryzacji, przed myciem włosów.
  3. Olaplex 3 – intensywna odżywka stosowana pomiędzy kolejnymi zabiegami.

Delikatne mycie

Mycie włosów rozjaśnianych to ten moment, kiedy możemy już zacząć dbać o włosy. Delikatne i uwrażliwione dekoloryzacją włosy wymagają łagodnego oczyszczania. Pierwsze mycie włosów po farbowaniu można jednak wykonać nie wcześniej niż po 24 godzinach. Warto pamiętać też, aby do mycia włosów używać odpowiednich szamponów – bez silnych detergentów, które mogłyby podrażnić skórę głowy i wysuszyć włosy. Niezbyt dobre rozwiązanie to także szampony z proteinami. To składniki wbudowujące się w strukturę włosów, przez co osłabiają efekty rozjaśniania. Do regularnego oczyszczania włosów warto w takim przypadku sięgać po szampony hipoalergiczne, przeznaczone dla dzieci (są łagodniejsze) lub z linii kosmetyków stworzonych specjalnie dla włosów farbowanych.

Olejowanie

Jak zawsze, naturalne olejki mogą uratować włosy po rozjaśnianiu. Sęk w tym, że żeby wybrać odpowiedni olejek, który pozwoli naszym włosom się zregenerować, trzeba wiedzieć, jaką porowatość mają włosy rozjaśnianie. Odpowiednie w takim przypadku będą wszystkie olejki do włosów zniszczonych, czyli wysokoporowatych. Częste rozjaśnianie otwiera bowiem łuski włosów i podwyższa ich porowatość. Idealne olejki do olejowanie włosów po dekoloryzacji to:

  • olej arganowy,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej wiesiołkowy,
  • olej z awokado,
  • olej z orzechów laskowych.

Domowe sposoby

Jak domowymi sposobami dbać o włosy rozjaśniane? Przede wszystkim należy ochraniać je przed słońcem – przyda się olejek do włosów albo mgiełka z filtrem UV. Można także posłużyć się po prostu kapeluszem lub chustką. Promieniowanie słoneczne przyspiesza starzenie się włosów, przesusza je i rozjaśnia pigment. Zły wpływ na włosy rozjaśniane ma również stylizacja termiczna, dlatego powinno się odstawić suszarkę, lokówkę i prostownicę. Jeśli chcemy zakręcić włosy rozjaśnianie, zróbmy to eko metodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *