PAO, czyli termin przydatności. Jak długo używać kosmetyków?

PAO, czyli termin przydatności. Jak długo używać kosmetyków?

Na co dzień nie zastanawiamy się nad terminem przydatności kosmetyków i zazwyczaj korzystamy z nich aż do momentu, w którym je wykorzystamy. To nie tylko efekt oszczędności, ale często nieświadomości. Niewiele kobiet wie, że istnieje coś takiego, jak znak PAO. Na termin przydatności też nieczęsto zwracamy uwagę. To błąd, który może kosztować nas np. problemy ze skórą. Do kiedy należy zużyć kosmetyki?

PAO określa czas zachowania właściwości i bezpieczeństwa dla zdrowia kosmetyku, który po otwarciu jest przechowywany w odpowiednich warunkach. Od daty ważności różni się tym, że znajdziemy go na opakowaniu każdego produktu kosmetycznego (termin trwałości nie musi być umieszczany, gdy minimalny okres trwałości jest dłuższy niż 30 dni). PAO występuje często w parze z terminem przydatności w znanej nam formie.

Jeśli na opakowaniu brakuje znaku PAO oznacza to, że jest to:

  • produkt jednorazowego użytku,
  • produkt zamknięty w aerozolu,
  • produkt stabilny chemicznie, którego jakość się nie pogarsza.

Znak PAO to graficzne oznaczenie znajdujące się na produktach kosmetycznych. Występuje pod postacią otwartego słoiczka, na którym (lub obok którego) umieszcza się liczbę miesięcy, przez które kosmetyk nadaje się do użytku od momentu jego otworzenia np. 6M oznacza, że produkt można stosować przez sześć miesięcy od otwarcia.

Jak długo można stosować znane nam kosmetyki?

Poniżej przedstawiamy listę popularnych produktów kosmetycznych wraz ze standardowym terminem ich przydatności. Oczywiście te wartości mogą być zależne od producenta, rodzaju kosmetyku i jego składu, dlatego zawsze lepiej trzymać się tego, co sugeruje znak PAO.

PODKŁAD (płynny) – 12 miesięcy,
PODKŁAD (w słoiczku) – 6 miesięcy,
PUDER – 24 miesiące,
MASKARA – 3 do 6 miesięcy,
SZMINKA – 2 lata,
LAKIER DO PAZNOKCI – 1 rok,
KREM DO TWARZY – 6 do 12 miesięcy,
KREM (w tubce) – do 2 lat,
KREM POD OCZY – 3 do 4 miesięcy,
SAMOOPALACZ – 1 rok,
RÓŻ, CIEŃ DO POWIEK (w kremie) – 9 miesięcy,
RÓŻ, CIEŃ DO POWIEK (w kamieniu) – 30 miesięcy,
MLECZKO, BALSAM DO CIAŁA – 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *