Jak usunąć blizny po trądziku i urazach skóry?

Jak usunąć blizny po trądziku i urazach skóry?

Blizny mogą być powodem do niskiej samooceny lub braku pewności siebie. Na szczęście współczesna kosmetologia wie, jak je usuwać i sprawić, żeby skóra znów była piękna i zdrowa. Poznaj najlepsze metody usuwania blizn po trądziku i różnych urazach skóry.

Jak powstają blizny?

Blizny są ostatnim etapem gojenia się głębokich ran; jednak nie każda z nich pozostawi na ciele widoczny ślad. Ryzyko powstawania blizn jest większe, gdy skóra staje się narażona na uszkodzenia lub robi się delikatna i wrażliwa. Tak może być w przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry lub przyjmujących sterydy i retinoidy. Kiedy pojawia się rana, organizm chce jak najszybciej ją wyleczyć, wytwarzając nowe naczynia krwionośne i tkankę łączną wraz z kolagenem. Proces gojenia się ran przebiega bardzo szybko, co powoduje, że blizna jest przerośnięta i ma inną budowę niż zdrowa skóra (nie zawiera mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych). Blizny mają także inny kolor – mogą być jaśniejsze lub mocno zaróżowione.

To, czy pojawi się blizna, zależy od:

  • miejsca na ciele, które zostało uszkodzone,
  • przyczyny – inaczej wygląda proces gojenia się ran ciętych, szarpanych, poparzeń, odmrożeń, trądziku,
  • głębokości i wielkości rany,
  • czasu gojenia – rozdrapywanie wydłuża proces gojenia i prowadzi do powstawania rozległych blizn,
  • stanu zdrowia i predyspozycji do gojenia się ran.

Rodzaje blizn

Wyróżnia się kilka rodzajów blizn. Dzielimy je ze względu na wielkość, wypukłość, kolor i proces regeneracji skóry. Mamy zatem następujące blizny:

  • potrądzikowe – pojawiają się przy trądziku w zaostrzonej postaci oraz przy nieodpowiednim wyciskaniu i rozdrapywaniu krost; wyróżnia się blizny: zanikowe (wgłębienia w skórze), przymieszkowe (wypukłe), bibułkowate (zregenerowana skóra jest bardzo cienka), przerostowe (bliznowce);
  • zwykłe – powstają po operacjach i formują się przez około rok. W tym czasie zmieniają kolor, grubość i kształt; mogą wywołać uczucie swędzenia;
  • przerosłe – są rezultatem rozdrapywania lub zakażenia rany; Są twarde i mogą utrudniać poruszanie się;
  • bliznowce (keloidy) – pojawiają się wtedy, gdy organizm produkuje zbyt dużą ilość kolagenu do zabliźnienia rany; podczas tego procesu powstają wybrzuszenia o różowym lub ciemnoczerwonym kolorze;
  • przykurcze bliznowate – to efekt bardzo głębokich ran. Skóra kurczy się wokół rany, aby jak najszybciej ją zasklepić. Mogą ograniczać poruszanie się wtedy, kiedy występują w okolicy ścięgien i mięśni.

Jak usuwać blizny?

Najlepszą metodą usuwania blizn są peelingi chemiczne. Dzięki nim skóra szybciej się regeneruje, jest lepiej nawilżona, wygładzona i zyskuje bardziej naturalny koloryt. W walce z bliznami warto wypróbować kwasy, takie jak: TCA, glikolowy, salicylowy, pirogronowy, migdałowy. Aby szybciej usunąć bliznę, można wypróbować również: maści, plastry na blizny, karboksyterapię, mezoterapię igłową, laser frakcyjny, osocze bogatopłytkowe lub chirurgiczne wycinanie blizn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *