Jak prawidłowo czyścić uszy?

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Woskowina, czyli wydzielina, która wydobywa się z uszu, jest potrzebna, bo pełni ważne funkcje: chroni błonę bębenkową i skórę w przewodzie słuchowym. Jeżeli jednak odnosisz wrażenie, że jest jej za dużo, możesz usunąć jej nadmiar. Jak to zrobić? Jak prawidłowo czyścić uszy?

Codzienna higiena uszu

Jeżeli organizm funkcjonuje prawidłowo, uszy czyszczą się same, a woskowiny nie należy usuwać. Właściwa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Po inne środki należy sięgnąć dopiero wtedy, gdy w uchu utworzy się czop z nadmiaru woskowiny. Jego objawy to:

  • szumy,
  • uczucie zalegania wody w uchu,
  • zaburzenie słuchu,
  • ból.

Czop możesz usunąć na własną rękę. W tym celu powinnaś zaopatrzyć się w parafinę, podgrzać ją do temperatury ok. 36,6 stopni, wkropić do ucha kilka kropel i umożliwić parafinie wypłynięcie. Parafina jest tania i bezpieczna, bo nie uczula, dlatego możesz stosować ją profilaktycznie 1-2 razy w tygodniu. Istnieją też inne preparaty do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu, na przykład spraye.

Czyszczenie uszu patyczkiem

Czyszczenie uszu patyczkiem niesie za sobą zagrożenia takie jak:

  • usunięcie zbyt dużej ilości woskowiny, co skutkuje wzmożoną jej produkcją i w konsekwencji zatkaniem uszu,
  • wepchnięcie woskowiny głębiej,
  • uszkodzenie skóry lub błony bębenkowej.
    Czyszczenie uszu patyczkiem jest bezpieczne tylko wtedy, gdy chcemy oczyścić małżowinę uszną jedynie do ujścia przewodu słuchowego.

Płukanie ucha u laryngologa

Gdy sami nie możemy sobie poradzić z usunięciem z ucha czopa, powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza. Laryngolog wprowadzi do ucha letnią wodę pod niedużym ciśnieniem. Jeżeli istnieje podejrzenie zapalenia ucha lub perforacji błony bębenkowej, woskowinę usuwa się specjalnym haczykiem lub odsysa ssakiem. Wszystkie te zabiegi są raczej bezbolesne.

Jak powinna wyglądać woskowina?

Woskowina może mieć różne odcienie – od jasnomiodowego po brunatny – i różną konsystencję – od lepkiej i wilgotnej po całkowicie suchą. Ani kolor woskowiny, ani jej formuła nie powinny nas martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *