Jak pielęgnować włosy w ciąży?

Jak pielęgnować włosy w ciąży?

Podniesiony poziom estrogenów u kobiet w ciąży wpływa nie tylko na ich nastrój, lecz także na kondycję ich włosów. Kobiety w ciąży powinny zostać otoczone specjalną troską. Czemu ta opieka nie miałaby dotyczyć także ich włosów? W czasie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację włosów i zabiegi, jakie chcemy na nich przeprowadzać. Jak pielęgnować włosy w ciąży?

Przetłuszczanie się włosów w ciąży

Kondycja włosów kobiet w ciąży zależy od trymestru, w którym te się znajdują. W pierwszych tygodniach ciąży zwiększa się poziom sebum wydzielanego przez skórę głowy, co może skutkować przetłuszczaniem się włosów. Z tego powodu warto stosować szampony i odżywki przeznaczone do włosów z taką skłonnością.

Włosy przetłuszczające się należy myć w letniej wodzie co 2-3 dni. Podczas zabiegu nie powinno się masować skóry głowy zbyt intensywnie, aby nie pobudzać jej do nadmiernej produkcji sebum. Do pielęgnacji włosów przetłuszczających się warto używać płukanek z ziół, takich jak rumianek i pokrzywa, które regulują pracę gruczołów łojowych, zapobiegają podrażnieniom i działają bakteriostatycznie.

Łamiące się i przesuszone włosy w ciąży

Kobiety, których włosy miały tendencję do łamania i nadmiernego przesuszenia, w ciąży mogą zauważyć nasilenie tego zjawiska. Brak równowagi wodnej wyrównają olejki, na przykład jojoba lub z wiesiołka, i składniki o właściwościach silnie nawilżających, takie jak d-panthenol czy kolagen. Olejki kupimy w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością oraz na stoiskach z aromaterapią. Z kolei składniki nawilżające znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów suchych, które zawierają je w zwielokrotnionych dawkach.

Mycie łamiących się i przesuszonych włosów powinno odbywać się nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Bezpośrednio potem warto zastosować odżywki i balsamy dedykowane włosom nadmiernie przesuszonym. Równie dobrze można zafundować włosom kąpiel oliwną. W tym celu należy zmieszać oliwę z oliwek z żółtkiem jajka, po czym równomiernie nałożyć mieszankę na włosy i owinąć je sztucznym tworzywem, na przykład specjalnym czepkiem lub reklamówką foliową. Maskę zostawiamy na włosach na 2-3 godziny, a po upływie tego czasu spłukujemy ją ciepłą wodą.

Farbowanie i rozjaśnianie włosów w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży należy unikać stosowania farb do włosów. Zawarty w nich amoniak może przenikać do krwiobiegu, a następnie do łożyska. Chociaż to ryzyko jest znikome, stosowanie farb do włosów w ciąży może wywołać reakcję alergiczną nawet u tych kobiet, które przedtem zabiegi farbowania przechodziły bezobjawowo. W razie silnej potrzeby zmiany koloru włosów warto zdecydować się na łagodne szampony, pianki koloryzujące lub hennę.

Trwała ondulacja w ciąży

Trwała ondulacja to kolejny zabieg fryzjerski odradzany w czasie ciąży. Kilkugodzinne wdychanie oparów emitowanych podczas „trwałej” może wywołać u kobiety ciężarnej zawroty głowy, mdłości i omdlenia. Ponadto włosy kobiety w ciąży prawdopodobnie wyprą „trwałą” ze względu na zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne. Z tego powodu efekt może znacznie odbiegać od zamierzonego.

Łupież w ciąży

Drugi trymestr ciąży to okres, w którym kondycja włosów ulega poprawie, to znaczy kosmyki wzmacniają się i nabierają blasku. W tym czasie pojawia się inny problem, a mianowicie łupież. Nie trzeba bezradnie czekać, aż sam ustąpi, ponieważ tym samym zwiększamy ryzyko wystąpienia stanu zapalnego mieszków włosowych, a nawet całej powierzchni skalpu. W walce z łupieżem skutecznym orężem okaże się nafta kosmetyczna, wyciąg z czarnej rzepy lub regularne płukanki z pokrzywy. Równie dobrze można sporządzić domową maskę z oleju rycynowego, żółtka i niewielkiej ilości soku z cytryny. Ponadto warto stosować powszechnie dostępne szampony i odżywki przeciwłupieżowe, zwłaszcza na bazie naturalnych składników.

Wypadanie włosów po ciąży

Problemem, z którym zmaga się większość młodych mam tuż po porodzie, jest wypadanie włosów. Mniej więcej w trzecim miesiącu po urodzeniu dziecka podwyższony poziom estrogenów zaczyna gwałtownie spadać, co skutkuje utratą części włosów. Jednak nie ma powodów do obaw – to mija. W przypadku kobiet, które nie karmią piersią, problem ustępuje już po 6-9 miesiącach. Kobiety karmiące na dawną fryzurę muszą poczekać dłużej, ponieważ w ich organizmie występuje podwyższone stężenie prolaktyny, czyli hormonu, którego nadmiar może powodować nadmierne wypadanie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *