Czym są garbniki? Kosmetyczne zastosowanie garbników

Czym są garbniki? Kosmetyczne zastosowanie garbników

Garbniki to substancje pochodzenia roślinnego, które łagodzą podrażnienia oraz działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco. Garbniki zapobiegają nadmiernej potliwości, leczą egzemę i pielęgnują skórę na wiele innych sposobów. Jakie inne właściwości mają garbniki? Jakie jest ich działanie i zastosowanie kosmetyczne?

Garbniki – właściwości

Garbniki to substancje chemiczne – naturalne lub syntetyczne. Łączą się z kolagenem, z którym tworzą nierozpuszczalne i niepodlegające gniciu połączenia. Z tego powodu początkowo stosowano garbniki do wyprawiania skór zwierzęcych. Z kolei Egipcjanie używali kory, owoców i liści zawierających te substancje w celu mumifikowania zmarłych.

Za przykłady garbników uważa się roztwór aldehydu mrówkowego, ałun, siarczan glinowy i tran, ale w branży kosmetycznej większe znaczenie mają garbniki pochodzenia roślinnego o charakterze polifenoli, zwane taninami. Znajdują się w korze dębu, wierzby, świerka, kasztanowca i modrzewia, w liściach orzecha włoskiego, szałwii, jeżyn i malin, w owocach czarnej porzeczki i borówki czernicy, w zielu dziurawca i pięciornika oraz w wielu innych roślinach.

Taniny nadają garbnikom cierpkiego, dość nieprzyjemnego smaku, dzięki któremu odstraszają zwierzęta. Występują także w soku z granatu, w czerwonym winie, w herbacie, w kawie i w naparze z czystka.

Garbniki wykazują szereg korzystnych dla naszego organizmu właściwości: łagodzą podrażnienia, zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspierają pracę układu immunologicznego i zapobiegają alergiom. Stosowane doustnie, działają ściągająco na błony śluzowe, hamują ich przepuszczalność i zapobiegają mikrokrwawieniom z włosowatych naczyń krwionośnych, przede wszystkim w przewodzie pokarmowym.

Aby wypełnić dzienne zapotrzebowanie na taniny, warto regularnie pić napar z czystka lub dziurawca bądź dobrej jakości czarną herbatę. Byle nie przesadzić, ponieważ nadużywanie roślin bogatych w garbniki utrudnia wchłanianie witamin oraz makro- i mikroelementów w przewodzie pokarmowym.

Garbniki – działanie

Garbniki działają ściągająco i osłonowo na powierzchni skóry, a także przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwpotnie. Ponadto słyną ze swoich właściwości nawilżających, ochronnych i wzmacniających skórę. Co więcej, garbniki wymiatają wolne rodniki, a tym samym wspomagają leczenie nowotworów.

Garbniki – zastosowanie

Najczęściej stosowanym źródłem tanin w kosmetykach są wyciągi z kory dębu, kasztanowca i wierzby. W wielu produktach znajdują się ekstrakty z liści orzechów włoskich, szałwii i oczaru wirginijskiego. Zastosowane w szamponach do włosów normalizują pracę gruczołów łojowych, zapobiegają przetłuszczaniu się włosów i zapewniają im blask, z kolei w tonikach do twarzy – działają ściągająco i nawilżająco, a także wytwarzają na skórze powłokę ochronną oraz łagodzą obrzęki i opuchliznę. Preparaty do walki z nadmierną potliwością, takie jak kremy do stóp lub rąk, dezodoranty, antyperspiranty i żele myjące, wzbogacone o garbniki usprawniają pracę gruczołów potowych. Wykorzystane w płynach do higieny intymnej działają łagodząco i przeciwbakteryjnie, a w środkach łagodzących ukąszenia owadów – minimalizują uczucie swędzenia i pieczenia oraz łagodzą obrzęki i stany zapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *